Poszukiwani zaginieni 

Jednym z zadań Policji jest poszukiwanie osób zaginionych. W ubiegłym roku Komenda Powiatowa Policji w Zgorzelcu przyjęła 42 takie zgłoszenia.

You are currently viewing Poszukiwani zaginieni 

W większości przypadków prowadzone przez policjantów działania poszukiwawcze kończą się odnalezieniem zaginionych. Jednak są osoby, których Policja poszukuje od kilkunastu lat. Dlatego jeżeli znasz miejsce pobytu osoby zaginionej lub posiadasz informacje, które mogą pomóc w ich odnalezieniu prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Zgorzelcu. Dane kontaktowe: ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego 12 G; email: dyzurny@zgorzelec.wr.policja.gov.pl, tel. 47 87 322 00, 47 87 322 07; 47 87 322 15, lub 112.

W świetle obowiązujących przepisów daną osobę uznajemy za zaginioną, kiedy zaistnieje sytuacja, w której niemożliwe jest ustalenie miejsca jej pobytu i zapewnienie ochrony jej życia, zdrowia lub wolności, czy udzielenie wymaganej pomocy. Niezależnie od kategorii nadanej poszukiwaniom osoby zaginionej, Policja podejmuje działania poszukiwawcze niezwłocznie po przyjęciu zawiadomienia o jej zaginięciu. Czynności związane z poszukiwaniem osoby zaginionej Policja kończy po upływie:

  • 10 lat od dnia przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu osoby pełnoletniej,
  • 5 lat od dnia zaginięcia osoby, która w chwili składania zawiadomienia o zaginięciu miała ukończone 70 lat,
  • 10 lat od dnia, w którym osoba zaginiona osiągnęłaby pełnoletność.

Zakończenie czynności poszukiwawczych przez Policję nie powoduje usunięcia danych z systemów policyjnych, gdzie informacja o osobie zaginionej figuruje jeszcze przez najbliższe 25 lat.

Poniżej osoby zaginione poszukiwane przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu.

ZBIGNIEW SZYDLIK


Drugie imię: Józef

Rok urodzenia: 1962
Zaginął w 1996 roku
W dniu zaginięcia miał 34 lata

Ostatnie miejsce pobytu: Porajów

Wzrost: ponad 185 cm

Kolor oczu: nieznane

Cechy rysopisowe: włosy krótkie ciemne, twarz owalna, śniada cera, czoło niskie, nos średni, blizna po oparzeniu na nodze i przedramieniu.

Okoliczności zaginięcia: W dniu 16 września 1996 roku ok. godz. 17:30 wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił. Ubrany był w długi jasny płaszcz, półgolf koloru czarnego z żółtym emblematem na piersiach, spodnie dżinsowe szare, półbuty brązowe. Posiadał przy sobie czarną teczkę.


STANISŁAW MAZUR

Drugie imię: ZDZISŁAW

Rok urodzenia: 1956
Zaginął w 2006 roku
W dniu zaginięcia miał 50 lat

Ostatnie miejsce pobytu: Bogatynia

Wzrost: 171-175 cm

Kolor oczu: jasne

Cechy rysopisowe: waga 50-69 kg, sylwetka szczupła, wysmukła, włosy faliste, krótkie, brunet, policzki zapadnięte, widoczne ubytki uzębienia, wargi cienkie, cera czerstwa, twarz chuda, szczupła.

Okoliczności zaginięcia: W dniu 07 grudnia 2006 roku ok. godziny 9.00, wyszedł z domu i dotychczas nie powrócił. Brak informacji na temat ubioru.


MAREK ŁUKIAŃSKI 

Rok urodzenia: 1970
Zaginął w 2014 roku
W dniu zaginięcia miał 44 lata

Ostatnie miejsce pobytu: Lutogniewice

Wzrost: 181-185 CM

Kolor oczu: jasne

Cechy rysopisowe: krępa budowa ciała, włosy ciemny blond.

Opis okoliczności: W dniu 10 stycznia 2014 roku opuścił mieszkanie ciotki i do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną. Ubrany był w spodnie jeansowe koloru niebieskiego, koszulka typu T-shirt kolor czarny, czapka typu bejsbolówka kolor siwy.


WIESŁAW JACHIMOWICZ

Rok urodzenia: 1961
Zaginął w 2013 roku
W dniu zaginięcia miał 52 lata

Ostatnie miejsce pobytu: Zgorzelec

Wzrost: 171-175 cm

Kolor oczu: ciemne

Cechy rysopisowe: waga 70-89 kg, sylwetka szczupła, wysmukła, uszy wyraźnie przylegające, duży, nos duży zniekształcony, twarz owalna.

Okoliczności: W dniu 19 czerwca 2013 roku wyszedł z miejsca zamieszkania nie informując rodziny o miejscu swojego pobytu. Ubrany mógł być w czarną kurtkę, granatową bluzę z kapturem, lub koszulę w kratkę, spodnie jeansowe koloru ciemnego i półbuty.


JANOWSKI GRZEGORZ

Rok urodzenia: 1969
Zaginął w 1997 roku
W dniu zaginięcia miał 28 lat

Ostatnie miejsce pobytu: Zgorzelec

Wzrost: ponad 185 cm

Kolor oczu:

Cechy rysopisowe: uzębienie pełne, krępa budowa ciała, włosy jasne blond, twarz owalna, cera blada, czoło wysokie, nos średni prostolinijny, uszy średnie, przylegające.

Okoliczności: W dniu 02lipca 1997 roku wyjechał z miejsca zamieszkania samochodem marki Mercedes 300E koloru grafitowego i do dnia dzisiejszego nie nawiązał kontaktu z rodziną. Ubrany był w krótkie spodenki koloru czarnego.


TOMASZ POLAKOWSKI

Rok urodzenia: 1979
Zaginął w 1998 roku
W dniu zaginięcia miał 21 lat

Ostatnie miejsce pobytu: Żarska Wieś

Wzrost: 176-180

Kolor oczu: jasne

Cechy rysopisowe: włosy krótkie, pełne uzębienie, sylwetka szczupła wysmukła, włosy blond, twarz owalna, cera blada, czoło niskie, nos mały, uszy średnie.

Okoliczności: W dniu 23 marca 1998 roku wyszedł z domu i dotychczas nie powrócił. Wg relacji siostry zaginionego miał jechać do Niemiec. Ubrany był w skórzaną kurtkę koloru czarnego, granatowe spodnie z kreszu, niebieskie buty lakierki.


MAREK CHODNIEWICZ