Podczas sezonu grzewczego pamiętaj o bezpieczeństwie w domu❗️

W październiku 2023 roku strażacy odnotowali aż 4️⃣6️⃣1️⃣ pożarów sadzy w kominie, najwięcej na terenie województwa wielkopolskiego 60, mazowieckiego 52, małopolskiego 33 oraz pomorskiego 31.To ponad 100% wzrost interwencji w porównaniu do września tego roku, kiedy miało miejsce 199 pożarów sadzy w kominach.

You are currently viewing Podczas sezonu grzewczego pamiętaj o bezpieczeństwie w domu❗️

Tylko w październiku, w wyniku pożaru sadzy w kominie trzy osoby straciły życie a jedna odniosła obrażenia. Do najbardziej tragicznego zdarzenia doszło 11 października 2023 r. m. Puchały Stare, woj. podlaskie doszło do pożaru sadzy w kominie, który zgasł samoistnie. W wyniku zdarzenia dwie osoby poniosły śmierć.

W trakcie sezonu grzewczego niezwykle istotne jest regularne czyszczenie przewodów kominowych oraz spalinowych. Sadza, która zbiera się w kominie w wyniku spalania paliw stałych czy gazów, może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w budynkach mieszkalnych.

Nagromadzona sadza stanowi potencjalne ryzyko pożaru. W miarę upływu czasu może dojść do jej zapłonu, zwłaszcza w przypadku wysokich temperatur w kominie. Regularne usuwanie sadzy jest zatem kluczowe, aby minimalizować ryzyko pożaru i utrzymanie sprawności instalacji grzewczej.

 

 

Ponadto, zanieczyszczony komin może prowadzić do występowania tzw. „wykwitów kominowych” to problem, którego nie da się maskować i nawet nie powinno się starać. Pojawiają się one na ścianach w wyniku powstawania w kominie kondensatu, czyli skroplin. Woda łącząca się z sadzą powoli przesiąka przez ściany, co po pewnym czasie możemy zaobserwować wewnątrz budynku, co może stanowić nie tylko zagrożenie pożarowe, ale także negatywnie wpływać na jakość powietrza wewnętrznego, co jest szczególnie istotne dla zdrowia mieszkańców.

Aby w budynkach mieszkalnych było bezpiecznie, zaleca się regularne przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych. Warto skorzystać z usług profesjonalnego kominiarza, który przeprowadzi dokładne czyszczenie, usunie nagromadzoną sadzę i jednocześnie oceni stan techniczny komina, co pozwoli uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.

Pamiętajmy, że dbałość o sprawność kominów nie tylko wpływa na efektywność systemu grzewczego, ale przede wszystkim chroni nas przed ryzykiem powstania pożaru i utraty bezpieczeństwa w naszych domach.

Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

▶️cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),

▶️dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,

▶️co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,

▶️co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Źródło: Państwowa Straż Pożarna

Loading

Reklama
Reklama