Poczta Polska spiera się z InPostem o „pocztomat”

Poczta Polska chce mieć własną nazwę dla swoich automatów na paczki. Operator już złożył wniosek do Urzędu Patentowego o rezerwację znaku „pocztomat”.

You are currently viewing Poczta Polska spiera się z InPostem o „pocztomat”

Problem w tym, że nazwa jest bardzo podobna do „paczkomatu”, której używa największy konkurent, czyli InPost – pisze „Rzeczpospolita”.

Poczta Polska chce nazwać swoje automaty paczkowe „pocztomatami”. Złożyła już w tej sprawie wniosek do Urzędu Patentowego.

Jednak nazwa ta brzmi dość podobnie, co ta używana przez największego konkurenta narodowego operatora pocztowego. Maszyny InPostu od lat noszą nazwę „paczkomat”. Jak zauważa „Rz”, państwowa spółka musi się zatem liczyć ze sprzeciwem złożonym przez firmę Rafała Brzoski.

 

 

Spór między Pocztą Polską a InPostem o „pocztomat”

Szykuje się zatem kolejna odsłona sporu między obiema spółkami. Już w przeszłości Poczta Polska próbowała zarezerwować nazwę i logo „pocztomat”. Wtedy jednak zakończyło się to fiaskiem.

Planom narodowego operatora pocztowego sprzeciwił się właśnie InPost. Spółka argumentowała, że zaproponowana nazwa jest zbliżona do „paczkomatu”.

Spór ten ciągnął się latami, aż w końcu Urząd Patentowy nie zezwolił Poczcie Polskiej na stosowanie nazwy „pocztomat”. W zeszłym miesiącu jednak państwowy podmiot ponownie złożył wniosek o przyznanie mu wyłącznych praw do tego znaku.

Poczta Polska ponownie składa wniosek o nazwę „pocztomat”

Ujawniony znak słowno-graficzny „pocztomat” nie uzyskał jeszcze ochrony. Nastąpi to dopiero w przypadku, gdy ekspert nie stwierdzi przeszkód do udzielenia prawa ochronnego i gdy, po ewentualnym opublikowaniu znaku w Biuletynie Urzędu Patentowego, nie wpłynie żaden sprzeciw wobec tego zgłoszenia – tłumaczy Monika Chrobak, rzeczniczka UPRP w rozmowie z „Rz”.

Znak „pocztomat” został już opublikowany w Biuletynie Urzędu Patentowego. A zatem firmy posiadające podobny znak mogą zgłaszać wobec niego sprzeciw do 25 czerwca. „Rz” sugeruje, że najpewniej InPost zdecyduje się na ten krok.

Obecna oficjalna nazwa automatów paczkowych Poczty Polskiej to „Pocztex Automat”.

Źródło: money.pl

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama