PIEŃSK – Pożar instalacji elektrycznej

Do zdarzenia doszło dzisiaj w godzinach rannych w budynku przy ul. Konopnickiej w Pieńsku.

You are currently viewing PIEŃSK – Pożar instalacji elektrycznej

Na miejsce zdarzenia zostali zadysponowani strażacy z OSP Pieńsk i JRG Zgorzelec.

Na szczęście pożar został w porę zlokalizowany. Dzięki szybkiej reakcji mieszkańców, a także działaniom strażaków, udało się zminimalizować szkody.

Po ugaszeniu pożaru budynek został oddymiony i przewietrzony. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Źródło: OSP Pieńsk

Gdy zdarzy się pożar instalacji elektrycznej: co robić?

Gdy już doszło do pożaru, pierwszym działaniem powinno być odłączenie zasilania urządzenia elektrycznego. W zależności od sytuacji należy wyciągnąć wtyczkę z gniazdka, wykręcić bezpiecznik albo wyłączyć główny wyłącznik na tablicy rozdzielczej. Następnie, jeśli tylko nie jest to zbyt niebezpieczne, trzeba odsunąć od płonącego urządzenia przedmioty, które również mogą się zapalić. Potem oczywiście najlepiej wezwać straż pożarną i w oczekiwaniu na nią próbować nie dopuścić do rozprzestrzeniania się ognia.

Jeżeli odłączenie zasilania z jakiegoś powodu było niemożliwe albo nie masz pewności, że było skuteczne, do gaszenia nie możesz użyć wody, gaśnicy pianowej ani innych substancji przewodzących prąd, bo nie tylko grozi to porażeniem, ale może też spowodować dodatkowe zwarcia i jeszcze większy pożar. Do gaszenia urządzeń elektrycznych wolno stosować piasek oraz gaśnice proszkowe i śniegowe.

Loading

Reklama
Reklama