Pięć sposobów na zmniejszenie rachunku za prąd

Ceny prądu pozostają bardzo wysokie, a oszczędzanie energii może oznaczać wiele korzyści. Tylko jak się za to wziąć? Eksperci z Polskiego Komitet Energii Elektrycznej wskazują, że nie zawsze musi się to wiązać z wielkimi wyrzeczeniami czy inwestycjami.

You are currently viewing Pięć sposobów na zmniejszenie rachunku za prąd

PKEE przypomina, że Tarcza Solidarnościowa zamroziła ceny prądu dla gospodarstw domowych na poziomie z ubiegłego roku. Dzięki temu rachunki za energię elektryczną w skali roku są niższe o ok. 2-3 tys. zł. Jeżeli natomiast zmniejszymy nasze zużycie prądu o 10 proc., otrzymamy dodatkowy upust w wysokości jednej dziesiątej kosztów energii. Jak to jednak zrobić? Eksperci wskazują kilka metod.

Wybór energooszczędnych urządzeń

Według badania PKEE, 81 proc. Polaków zwraca dużą uwagę na klasę energetyczną urządzeń elektrycznych podczas ich zakupu. W wielu gospodarstwach domowych znajduje się jednak sprzęt, który ma wiele lat. Taki sprzęt potrzebuje często nieporównywalnie więcej energii niż nowocześniejsze urządzenia.

Wymiana żarówek na energooszczędne

Jak wynika z analizy Krajowej Agencji Poszanowania Energii, jedna klasyczna żarówka o mocy 40 W zużywa rocznie 345,6 kWh energii. Z kolei żarówka typu LED o mocy 5 W, która odpowiada parametrom oświetleniowej standardowej żarówki, zużywa rocznie zaledwie 43,2 kWh. Oznacza to, że po zastosowaniu żarówek LED opłaty za prąd mogą być mniejsze nawet o kilkadziesiąt proc.

Ograniczanie trybu czuwania i odłączanie urządzeń po ich naładowaniu

W domach korzystamy z wielu urządzeń elektronicznych – komputera, telefonu czy telewizora. Każde z nich zużywa prąd, co przekłada się na wysokość rachunków. Według badania przeprowadzonego przez KAPE, duże znaczenie w kontekście zużycia energii ma tryb czuwania oraz wygaszacz ekranu. Wyłączenie urządzeń może zmniejszyć pobór prądu nawet o 11 proc. Co więcej, duży wpływ na wysokość rachunków za prąd ma również ładowanie poszczególnych urządzeń elektrycznych. Okazuje się bowiem, że urządzenia, które są naładowane na 100 proc., wciąż pobierają energię, przyczyniając się tym samym do zwiększenia rachunków. Warto zatem odłączyć laptop lub telefon od zasilania, gdy bateria będzie pełna.

Przykładowo w przypadku ładowania laptopa przez 8 godzin dziennie w trakcie 200 dni w roku, zużycie energii wynosi 69,68 kWh, a jej koszt to 55,74 zł rocznie. Z kolei laptop podłączony w ciągu 200 dni w trakcie roku, ale jedynie przez cztery godziny dziennie, zużyje około 34,84 kWh, co przekłada się na koszt na poziomie 27,87 zł rocznie. Warto zatem pamiętać o odłączaniu urządzeń od zasilania po ich naładowaniu, a także zrezygnowaniu z trybu czuwania lub wygaszacza, który może generować nawet 15 proc. dodatkowych kosztów za energię elektryczną.

Odłączanie telewizora, gdy nie jest on używany

Statystyki dotyczące czasu spędzonego przed telewizorem pokazują, że Polacy korzystają z tego urządzenia średnio przez niemal cztery godziny w ciągu dnia. Zużycie energetyczne telewizora o przekątnej 32 cale wyniesie 32,2 kWh rocznie, co w przeliczeniu wynosi 22,22 zł w skali roku. Z kolei przy tych samych parametrach czasowych dla telewizora o przekątnej ekranu 50 cali, zużycie energii wyniesie 68,6 kWh rocznie, co przekłada się na koszt na poziomie 47,33 zł. Decydując się na telewizor o mniejszej przekątnej, możemy więc zmniejszyć pobór energii oraz rachunki za prąd o ponad 50 proc. Innymi rozwiązaniami, które mogą zoptymalizować koszty związane z energią elektryczną, jest zmniejszenie jasności i poziomu głośności telewizora, a także odłączanie go, gdy nie jest on użytkowany. Jeżeli zależy nam na słuchaniu w tle, warto zdecydować się na radio, podcasty lub serwisy streamingowe. Wówczas pobór energii będzie mniejszy nawet o kilkadziesiąt proc.

Wybór odpowiedniej taryfy energetycznej

Znaczna część odbiorców korzysta z jednej z dwóch podstawowych taryf – G11 oraz G12. Pierwsza z nich ma stałą stawkę za energię, niezależnie od pory dnia. Z kolei taryfa G12 zakłada określone stawki cenowe za energię, w zależności od pory dnia lub dnia tygodnia. Warto zatem przeanalizować zużycie energii i sprawdzić, czy wybrana taryfa jest opłacalna dla naszego gospodarstwa domowego. Wybierając odpowiednią taryfę, możliwe jest zmniejszenie rachunków za prąd nawet o kilkadziesiąt proc.

– Stosowanie się do kilku prostych zasad może zmniejszyć wysokość opłat za prąd od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu proc. – uważa Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Ten post ma 2 komentarzy

  1. koszews psk

    a może sposób na oszukiwanie tauron?

  2. Robolkamenz

    Nie mam czasu nawet korzystać z prądu bo po 12h klapki kleję, to tylko wracam na sen i heja znów

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama