PGE złożyła zażalenie na postanowienie sądu w sprawie Turowa

PGE GiEK, spółka z Grupy PGE, złożyła zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie na wydane 31 maja 2023 roku skandaliczne postanowienie w sprawie Kopalni Turów. Jest to odpowiedź spółki na wstrzymanie, z rażącym naruszeniem przepisów prawa, przez WSA w Warszawie wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez GDOŚ we wrześniu 2022 r. Decyzja środowiskowa została zaskarżona przez organizacje m.in. z Niemiec i Czech.

You are currently viewing PGE złożyła zażalenie na postanowienie sądu w sprawie Turowa

Zaskarżona przez organizacje m.in. z Niemiec i Czech decyzja środowiskowa na kontynuację eksploatacji złoża węgla brunatnego „Turów” została wydana przez GDOŚ z zachowaniem najwyższych standardów dbałości o środowisko. W postępowaniu administracyjnym został zapewniony udział  społeczności z Polski, Czech i Niemiec, a także organizacji ekologicznych i przedstawicieli samorządów z Czech i Niemiec – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej – Składając zażalenie na postanowienie sądu PGE staje w obronie Turowa i jego dalszej działalności – dodaje Wojciech Dąbrowski.

 

Wydane jednoosobowo postanowienie uderza nie tylko w bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale również w  pracowników kompleksu turoszowskiego i w mieszkańców południowo-zachodniej części Dolnego Śląska. Sama Kopalnia Turów w latach 2020 – 2022 współpracowała z niemal 1400 kontrahentami, którzy również utrzymują się z działalności turoszowskiej kopalni. Węgiel z Kopalni Turów to paliwo przetwarzane na prąd dla prawie 4 mln gospodarstw domowych. Ponadto, energia elektryczna w blokach 1–6 Elektrowni Turów wytwarzana jest w wysokosprawnej kogeneracji z wytwarzaniem ciepła, zabezpieczającego m.in. potrzeby grzewcze i wytwarzanie centralnej wody użytkowej dla przeważającej większości z blisko 18-tysięcznej bogatyńskiej społeczności.

Obecnie, kopalnia Turów prowadzi działalność wydobywczą na podstawie koncesji wydanej w 1994 r., zmienionej w marcu 2020 r. w zakresie wydłużenia terminu jej obowiązywania do 2026 r.

Biuro Prasowe Grupy PGE

Loading

Ten post ma jeden komentarz

  1. Ewa

    Najlepsze by bylo pozbawic tego sedziego pradu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama