Odwiedzili Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura – Stalag VIIIA

23 października Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura odwiedzili uczniowie klasy II o specjalizacji technik informatyk z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych (dawny Energetyk). Uczniom towarzyszyli nauczyciele, p. Dorota Burda, wychowawca klasy oraz p. Kazimierz Korotusz.

You are currently viewing Odwiedzili Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura – Stalag VIIIA

Uczniowie zapoznali się z wystawą stałą w Centrum poświęconą byłemu obozowi Stalag VIII A Görlitz, jak również, pod opieką p. Klaudyny Michalskiej z Meetingpoint Memory Messiaen e.V. w Görlitz odbyli historyczny spacer po terenie dawnego obozu, podczas którego omówiono treści wielojęzycznych tablic informacyjnych poświęconych historii tego miejsca i życiu jeńców w obozie.

Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura oraz stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen dziękują zaangażowanym nauczycielom i uczniom za udział w tym spotkaniu. Nasze podziękowanie ma szczególny wymiar. Zespół Szkól Licealnych i Zawodowych w Zgorzelcu to właśnie ta szkoła, w której w latach 70.ubiegłego wieku, pod kierunkiem już nieżyjącego nauczyciela Romana Zgłobickiego, powstała Izba Pamięci poświęcona byłemu obozowi.

 

 

Materiały, które przed laty zgromadził Roman Zgłobicki zostały przekazane przez dyrekcję szkoły Fundacji i obecnie znajdują się w archiwum Centrum. Tak więc możemy powiedzieć, że Fundacja i saksońskie stowarzyszenie oraz nauczyciele wraz z uczniami szkoły wspólnie pielęgnują dziedzictwo, które pozostawił potomnym Roman Zgłobicki.

I za to w imieniu Fundacji dziękuję.
Kinga Hartmann

Źródło: Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura – Stalag VIIIA

Loading

Reklama
Reklama