Od września duże zmiany dla kierowców

PiS wycofało się z własnej reformy dotyczącej punktów karnych. Co to oznacza w praktyce? Ważność punktów karnych zostanie skrócona z obecnych dwóch lat do jednego roku. Zmiana wejdzie w życie 17 września 2023 r. Powrócą także kursy redukujące punkty karne.

You are currently viewing Od września duże zmiany dla kierowców

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy od ustanowienia nowych zasad prawo jazdy za punkty straciło ponad 7,5 tys. kierowców. To o 55 proc. więcej niż średnio w ciągu półrocza w 2021 i 2022 r. oraz aż o 90 proc. więcej niż średnio w ciągu sześciu miesięcy 2020 r. Trzeba pamiętać jednak, że był to czas pandemii, kiedy Polacy rzadziej korzystali z samochodów.

PiS wycofało się z własnej reformy dotyczącej punktów karnych i w efekcie od września polskich kierowców czeka ważna zmiana.

Przedawnienie punktów karnych

Ważność punktów karnych zostanie skrócona z obecnych dwóch lat do jednego roku.

Punkty karne otrzymane w obecnym stanie prawnym będą kasować się zgodnie z nim, a więc po dwóch latach. Roczny okres ważności punktów będzie dotyczył dopiero „oczek” otrzymanych od 17 września 2023 r. – mówi Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, na łamach auto.dziennik.pl.

Jak donosi serwis, po wejściu w życie zmian, kierowca nie częściej niż raz na sześć miesięcy będzie mógł brać udział w kursie, który zmniejszy liczbę punktów na jego koncie o sześć. Zajęcia będą miały swoją moc prawną wyłącznie w formie stacjonarnej.

Noga z gazu. Taryfikator uderza w portfele

Jednak taryfikator punktów karnych pozostaje bez zmian, więc kierowcy muszą się mieć na baczności.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem premiera, mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h to co najmniej 800 zł, a dalej – o 41-50 km/h – 1 tys. zł, o 51-60 km/h – 1,5 tys. zł, o 61-70 km/h – 2 tys. zł, o 71 km/h i więcej – 2,5 tys. zł. Przy przekroczeniu prędkości powyżej 31 km/h – kwoty te rosną dwukrotnie w przypadku recydywy.

Przypominamy, że wśród wykroczeń zagrożonych najwyższą liczbą punktów, czyli 15 znalazły się m.in. naruszenia polegające na nieprawidłowym zachowaniu się kierujących wobec pieszych. A także za niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym.

Kierowca otrzyma 15 punktów także za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście, czy za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h.

15 punktów przewidziano również za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.14 punktów karnych kierowca otrzyma za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w przedziale od 61 do 70 km/h.

12 punktów przewidziano np. za naruszenie zakazu zawracania na autostradzie lub drodze ekspresowej, czy za naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem.

Źródło: msn.com/pl

Loading

Reklama
Reklama