Niedługo nowa wersja – mObywatel

10 milionów – tyle razy pobrano już aplikację mObywatel. Na przełomie II/III kw. tego roku wejdzie w życie ustawa o aplikacji mObywatel, a w wakacje udostępniona zostanie wersja nowa wersja aplikacji — mObywatel 2.0.

You are currently viewing Niedługo nowa wersja – mObywatel
Aplikacja będzie rozbudowana o nowe funkcje i dokumenty, w tym mDowód. mDowód będzie to nowy, elektroniczny dokument tożsamości, który da możliwość potwierdzenia tożsamości przy załatwianiu spraw urzędowych i innych w niemalże każdej sytuacji, w której aktualnie używamy dowodu osobistego.

– Nowa wersja aplikacji – mObywatel 2.0. – docelowo to będzie nasz cyfrowy asystent do kontaktu z urzędami. Aplikacja rządowa będzie przypominać, porządkować i informować o korespondencji urzędowej, a także umożliwiać e-płatności urzędowe i posługiwanie się cyfrowymi dokumentami tak, jak tymi tradycyjnymi – mówi Janusz Cieszyński, Minister cyfryzacji. Szersze wykorzystanie aplikacji w życiu publicznym będzie możliwe dzięki przyjęciu ustawy o aplikacji mObywatel. Ustawa spotkała się z pozytywną reakcją posłów i senatorów. Obecnie trwają prace legislacyjne w Sejmie.

Nadchodzi mDowód

Otrzymamy mDowód, czyli nowy, cyfrowy dokument tożsamości, który będzie powszechnie uznawany – w urzędach, bankach i wszystkich miejscach, gdzie konieczne jest potwierdzenie tożsamości.

W trzecim kwartale pojawi się również możliwość zastrzegania numeru PESEL. Każdy obywatel będzie miał możliwość wprost w aplikacji zablokować swój numer PESEL, co ochroni przed kradzieżą tożsamości, przykładowo zaciągnięciem w jego imieniu zobowiązań finansowych lub prawnych.

Świeżo upieczeni kierowcy, zaraz po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, automatycznie będą mieli dostęp do tymczasowego elektronicznego prawa jazdy, które upoważnia do kierowania samochodem.

Aplikacja umożliwi także płacenie on-line za usługi administracyjne. Bez prowizji i w kilku kliknięciach zapłacimy np. za podatek od nieruchomości i wniesiemy inne samorządowe opłaty. Dzięki usłudze ePłatności wszystkie zobowiązania finansowe, jakie wystawił nam urząd będą pod kontrolą z poziomu aplikacji.

Narzędzie zyska nową szatę graficzną, zaprojektowaną zgodnie z obowiązującymi dla tego typu rozwiązań najnowszymi trendami. Korzystanie z niego będzie bardziej intuicyjne.

Dla nowych użytkowników aplikacji przygotowaliśmy poradnik, czyli konkretne wskazówki i informacje, które krok po kroku pomagają odkrywać wszystkie jej funkcje.

Aplikacja kończy sześć lat

Aplikacja została udostępniona w 2017 r. W styczniu 2020 r. odnotowano ponad 776,6 tys. jej instalacji, a dwa lata później było ich łącznie ponad dziewięć milionów. W pierwszym kwartale tego roku liczba pobrań przekroczyła 10 milionów.

mObywatel jest stale rozbudowywany o nowe funkcje. Od stycznia 2023 r. w jego ramach dostępna jest mLegitymacja emeryta-rencisty, którą pobrało już ponad 353 tys. użytkowników. Do najpopularniejszych funkcji należy też sprawdzanie punktów karnych oraz danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Z tych opcji skorzystało już ponad 6 milionów osób. Użytkownicy doceniają również możliwość skorzystania z Karty Dużej Rodziny – pobrało ją 556 tys. osób.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Reklama
Reklama