Najnowsze dane o średnich wynagrodzeniach w Polsce

Główny Urząd Statystyczny ujawnił najnowsze dane o wynagrodzeniach w Polsce. Okazuje się, że średnie pensje nie urosły tak szybko, jak się spodziewano, ale w ujęciu realny wynik jest najlepszy od półtora roku.

You are currently viewing Najnowsze dane o średnich wynagrodzeniach w Polsce

Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach we wrześniu 2023 r. wzrosło o 10,3 proc. rok do roku i wynosiło 7379,88 tys. zł brutto – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Dla porównania w sierpniu dynamika średniego wynagrodzenia wynosiła 11,9 proc., a pensja 7369 zł.

Opublikowany rano odczyt jest nieco gorszy od prognoz ekonomistów (średnia wynosiła 10,8 proc.). Przypomnijmy, że przytoczone statystyki dotyczą sektora przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających co najmniej dziesięciu pracowników.

Warto również podkreślić, że przytoczona dynamika wzrostu płac dotyczy wartości nominalnych. Dlatego — aby poznać realną zmianę siły nabywczej przeciętnej pensji — trzeba odnieść te statystyki do inflacji konsumenckiej w Polsce. Ta wyniosła we wrześniu wyniosła 8,2 proc. To oznacza, że za średnią pensję w ubiegłym miesiącu można było kupić przeciętnie o 2,1 proc. więcej rok do roku. Płace realne wzrosły zatem najwyżej od lutego 2022 r., czyli od czasu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę.

Za poprawę w tym zakresie odpowiada głównie spadający główny wskaźnik inflacji CPI w ujęciu rok do roku. Najgorsza sytuacja pod względem realnej dynamiki płac była w grudniu 2022 r., gdy spadły aż o 6,3 proc., najmocniej od dekad. Zwrot nastąpił w czerwcu 2023 r., gdy wskaźnik znowu przyjął dodatnie wartości.

Ekonomiści ING Banku Śląskiego ocenili, że niższy niż miesiąc wcześniej wzrost średnich nominalnych pensji w ujęciu rocznym wynika z wyższej bazy odniesienia i niższej liczby dni roboczych niż we wrześniu 2022 r., co obniża skalę wzrostu płac w przetwórstwie przemysłowym. „Popyt na pracę słabnie w niektórych działach przetwórstwa, ale pozostaje wysoki w usługach. Rosnąca płaca minimalna wywiera presję na wzrosty płac wśród osób o niższych zarobkach” — dodali.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Reklama
Reklama