Masz prawo jazdy kategorii B? Zyskałeś nowe uprawnienia

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia samochodów osobowych oraz małych pojazdów dostawczych. Ostatnio przepisy dotyczące dopuszczalnej masy całkowitej tych drugich nieco się zmieniły. Kierowcy posiadający tylko prawo jazdy kategorii B mogą obecnie prowadzić pojazdy cięższe niż 3,5 tony. Muszą jednak spełnić kilka warunków.

You are currently viewing Masz prawo jazdy kategorii B? Zyskałeś nowe uprawnienia

Prawo jazdy kategorii B: Do czego uprawnia?

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że w Polsce ponad 22 mln osób ma prawo jazdy. To bardzo dużo, szczególnie biorąc pod uwagę, że w naszym kraju mieszka ponad 36 mln osób. Zdecydowanie większość kierowców posiada prawo jazdy kategorii B. Co roku w Polsce przybywa kierowców – osoby, które kończą 18. rok życia, zazwyczaj podchodzą do egzaminu.

Według  przepisów o ruchu drogowym osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B jest uprawniona do prowadzenia samochodów osobowych – to wie każdy, kto zdał egzamin i może kierować pojazdem. Większość kierowców wie także, że prawo jazdy kategorii B daje możliwość prowadzenia małych pojazdów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Okazuje się jednak, że w pewnych sytuacjach kierowca posiadający tylko prawo jazdy kategorii B może przemieszczać się również nieco cięższym samochodem, jednocześnie nie łamiąc przepisów. Jakie warunki muszą zostać spełnione? Oto szczegóły.

W niektórych sytuacjach posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą kierować także pojazdami, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Mowa o pojazdach ważących maksymalnie 4250 kg. Nowy limit już znajduje się w przepisach ruchu drogowego. Warto jednak zaznaczyć, że nie dotyczy on absolutnie wszystkich kierowców. Kogo obejmuje?

Pojazdami o większej masie całkowitej mogą przemieszczać się tylko kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B, jeśli to samochody elektryczne i wodorowe. Dlaczego? Waga tych aut z reguły jest większa niż waga tradycyjnych pojazdów spalinowych, w konsekwencji przepisy zostały dopasowane. Informacja o masie pojazdu musi widnieć w dowodzie rejestracyjnym pojazdu – to ważny warunek.

Ponadto, zgodnie z polskim prawem, kierowcy chcący skorzystać z rozszerzonego limitu masy całkowitej pojazdu muszą posiadać prawo jazdy kategorii B od co najmniej dwóch lat. Doświadczenie „za kółkiem” odrywa tu bowiem kluczową rolę.

Źródło: Radio ZET/Eska/Auto Świat

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama