Koniec „13” i „14” emerytury?

Eksperci proponują zmiany w dodatkach dla emerytów. Ich zdaniem trzynaste i czternaste emerytury powinny zniknąć. Co w zamian? O tym mówił dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

You are currently viewing Koniec „13” i „14” emerytury?

– W miejsce tych dodatków należałoby podnieść emerytury i renty – stwierdził Lasocki w rozmowie z „Faktem”. Zmiana miałaby polegać na rozdzieleniu należnej seniorowi kwoty z trzynastek i czternastek na 12 miesięcy i doliczeniu jej do otrzymywanego świadczenia.

W praktyce emeryt otrzymujący na rękę 1638 zł miesięcznie dostałby dodatkowe 246 zł netto do emerytury. Kwota zmieniałaby się wraz z wysokością otrzymywanego świadczenia. Jak twierdzi „Fakt”, rozwiązanie zaproponowane przez dr Tomasza Lasockiego mogłoby przynieść świadczeniobiorcom większy zysk z waloryzacji.

Ile wyniosą czternastki w 2024 r.?

Z przeprowadzonych przez Piotra Juszczyka, głównego analityka inFaktu, obliczeń wynika, że emeryci, którzy pobierają minimalną emeryturę, mogą liczyć na dodatkowe świadczenie, tzw. „czternastkę”, w kwocie 2179 złotych „na rękę”. Dodatkowo, ze względu na fakt, że „czternastka” jest wypłacana razem z regularnym świadczeniem emerytalnym, w miesiącu wrześniu otrzymają oni łącznie 3800,17 złotych netto.

Emeryt, który pobiera świadczenie w wysokości 2750 złotych brutto, otrzyma niższą „czternastkę” niż senior, który co miesiąc otrzymuje 2250 złotych brutto. W pierwszym przypadku dodatkowe świadczenie wyniesie 2123,50 złotych netto, a w drugim – 2093,50 złotych netto. Taka sytuacja ma miejsce ze względu na wprowadzenie przez poprzedni rząd w ramach Polskiego Ładu emerytur bez podatku do kwoty 2500 złotych brutto. Jeżeli emerytura przekracza tę kwotę, trzeba zapłacić podatek dochodowy.

Zasada „złotówka za złotówkę”, która obowiązuje w systemie emerytalnym, sprawia, że emeryt, który pobiera świadczenie w wysokości 3000 złotych brutto, otrzyma „czternastkę” w kwocie 2014,50 złotych netto. Natomiast w przypadku emerytury o wartości 4000 złotych brutto, dodatkowe świadczenie wyniesie już tylko 1224,50 złotych netto.

 

 

Najniższe dodatkowe świadczenie, tzw. „czternastkę”, otrzymają emeryci, których regularne świadczenie wynosi 5000 złotych. W ich przypadku „czternastka” wyniesie dokładnie 39,50 złotych „na rękę”. Z kolei seniorzy, którzy pobierają emeryturę w wysokości 6000 złotych brutto, nie otrzymają „czternastki” wcale.

Źródło: money.pl

Loading

Dodaj komentarz

Ten post ma jeden komentarz

  1. miku666-87

    he he TAK SE WYBRALIŚCIE tyle lat były te dodatki i jakoś jak tuskowatyujek przejął władzę już brakuje kasy na wszystko poczekajcie jeszcze to będzie przeszkadzać te wasze 800 plus GRATULACJE za genialny wybór wy IM…….CYLE tak samo jak szczekaliście ze za obajtka PALIWKO jest za drogie a jak przekracza 7.20 to wam to idio…..ci nie przeszkadza co nie ????? tak samo jak wam NAKUPKAC DO ZUPY to dla was to nie przeszkadza wy zjeb….. którzy tuskowatemu uwierzyli

Reklama
Reklama