Kiedy spadną ceny prądu?

Ceny energii elektrycznej w przyszłorocznych taryfach powinny być niższe niż obecne — poinformował prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Równocześnie zastrzegł, że „zapewne” będą wyższe niż w 2020 r.

You are currently viewing Kiedy spadną ceny prądu?

Rafał Gawin podczas dyskusji w trakcie 15. Forum Gospodarczego TIME ocenił, że ceny zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki w taryfach powinny spaść w stosunku do tych, które zostały zatwierdzone na ten rok. — Ale też pytanie, co jest punktem odniesienia, bo w stosunku do 2020 r. zapewne będą wyższe — zaznaczył.

— Jeśli chodzi o perspektywę przyszłego roku, te taryfy, które regulujemy — a są to gospodarstwa domowe — spodziewam się, że w samej taryfie ceny powinny być niższe niż te, które dotyczą roku obecnego. Czy one będą wyższe niż w latach poprzednich? Prawdopodobnie tak. Natomiast nie znamy też regulacji, które będą wynikały z przepisów prawa i które dotyczą ochrony klientów. Takie regulacje mają prawo się pojawić i jeśli się pojawią, to one w dużej mierze będą determinowały, jakie ceny będą stosowane w rozliczeniach z odbiorami końcowymi — podkreślił prezes URE.

Równocześnie Gawin przypominał, że „trudno oczekiwać, że wrócimy do tak niskich cen energii, jak jeszcze dwa lata temu, w bardzo krótkim czasie”.

Dodał, że odpowiedzią na wysokie ceny energii jest wykorzystywanie źródeł, które mają niskie koszty — szczególnie zmienne. — Oczywiście tam, gdzie mamy wysokie koszty inwestycyjne, trzeba wspierać procesy inwestycyjne. Tu jest duża rola państwa. W odpowiedzi dostajemy energię, która ma dużo niższe koszty zmienne, co w konsekwencji powoduje, że ceny energii będą malały — tłumaczył Gawin.

— Mam głębokie przekonanie, że większy udział OZE powinien przyczyniać się do spadku cen energii — zaznaczył prezes URE. Dodał, że takie myślenie widać też u firm, które inwestują w zieloną energię.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Ten post ma 2 komentarzy

  1. mirek d1 dubaj

    jak upadnie Tauron pisowska firma to będzie taniej

  2. Pan Wojtek

    Nawet jak obniżą ceny prądu to podniosą opłaty dystrybucyjne. Co najwyżej wyjdzie na zero.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama