Jak pozbyć się zużytego sprzętu?

Jak zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego? Czy urządzenia RTV i AGD należy demontować? Czy można wystawiać je koło wiat śmietnikowych? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziemy w tekście poniżej.

You are currently viewing Jak pozbyć się zużytego sprzętu?

Powstawanie coraz większej ilości odpadów tzw. elektrośmieci, staje się poważnym problemem ze względu na zwiększającą się konsumpcję, szybki postęp technologiczny oraz coraz krótszy okres „życia” wielu produktów codziennego użytku. Coraz częściej zamieniamy stare sprzęty na nowe, a co robimy ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?

Brak świadomości i wiedzy sprawia, że odpady z urządzeń RTV i AGD lądują na śmietnikach, w lasach lub skupach złomu. Ludzie nie zdają sobie sprawy z faktu, iż sprzęt, który wyrzucają z domu, jest niebezpieczny i należy z nim postępować w odpowiedni sposób.

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nie wolno wyrzucać urządzeń RTV i AGD wraz z innymi odpadami. Oznacza to, że za wyrzucenie np. telewizora na śmietnik czy wystawienie lodówki przed blok lub obok kontenera na śmieci grozi kara grzywny.

Istnieje kilka możliwości pozbycia się starych urządzeń. Jedną z ich jest oddanie starego urządzenia przy zakupie nowego, w sklepie. Można to zrobić wtedy, gdy kupujemy nowe urządzenie tego samego typu i w tej samej ilości, na zasadzie 1 za 1. Kolejnym sposobem na pozbycie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wytworzonego na nieruchomościach zamieszkałych na terenie miasta i gminy Bogatynia jest przekazanie go Gminnemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania zgodnie z obowiązującym harmonogramem, lub też dostarczenie i bezpłatne oddanie tego sprzętu do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych PSZOK, zlokalizowanego w Bogatyni przy ul. Zgorzeleckiej.

Elektrośmieci, które oddajemy, powinny być kompletne. Istnieje całkowity zakaz demontażu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przez nieuprawnione podmioty. Zgodnie z art. 91 pkt 33 lit a ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym administracyjnej karze pieniężnej podlega ten, kto prowadzi demontaż zużytego sprzętu lub przygotowuje do ponownego użycia zużyty sprzęt oraz odpady powstałe po demontażu zużytego sprzętu poza zakładem przetwarzania. Według obowiązujących przepisów za demontaż sprzętu poza zakładem przetwarzania grozi kara od 15 000 zł do 500 000 zł. Dotyczy ona zarówno firm, jak i osób fizycznych.

W związku z powyższym informujemy, iż w każdym przypadku kiedy niekompletny sprzęt AGD lub RTV zostanie wyrzucony przed blok, pod śmietnik lub wiatę śmietnikową, na ujawnionego sprawcę zostanie nałożona kara grzywny. Ponadto, w przedmiotowej sprawie, w związku z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, zostanie również skierowany wniosek do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Źródło: Bogatynia.pl

Loading

Ten post ma 2 komentarzy

  1. OiciecR

    normalna Gmina taka np jak Sulików nadal na potrzeby mieszkanców ma wywoz wielkogabarytowy a Gmina Zgorzelec? -nie

  2. lucas cwiartki 3/4

    trzea wydupcyc na fajans

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama