Czy wpłatę na WOŚP odliczymy od podatku?

W najbliższą niedzielę odbędzie się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomaganie to korzyści, także dla samej osoby, która pomaga. Pieniądze wpłacone na WOŚP, zarówno do eSkarbonek, jak i przez aukcje, można odliczyć od podatku. Trzeba jednak spełnić pewne warunki.

You are currently viewing Czy wpłatę na WOŚP odliczymy od podatku?

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się pod hasłem: „Tu wszystko gra! OK! Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. Finał 32. WOŚP odbędzie się w niedzielę, 28 stycznia.

Pieniądze na Orkiestrę można przekazywać na kilka sposobów. Do tradycyjnych puszek, e-skarbonek albo w ramach aukcji internetowych. Jak choćby ta — możliwe, że najdziwniejsza ze wszystkich w tym roku — 15-centymetrowy zardzewiały drut kolczasty, w rzeczywistości płot oddzielający Koreę Północną od Południowej (link do aukcji znajduje się TUTAJ).

Aukcje WOŚP. Czy można odliczyć od podatku?

Czy wpłaty na takie aukcje można potraktować jako darowizny i odliczyć je od podatku? Przypomnijmy, że zasady odliczeń od dochodu darowizn przewiduje art. 26 ust. 7 ustawy o PIT.

Kluczowe jest udokumentowanie darowizny:

— jeśli wpłacamy pieniądze, konieczny jest dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub inny jego rachunek w banku (przekazania gotówki nie można odliczyć),

— jeśli przekazujemy rzeczy (darowizna niepieniężna), musimy mieć dowód, z którego wynika, kto jest darczyńcą, jaka jest wartość darowizny oraz oświadczenie obdarowanego, że ją przyjął.

Odliczyć można jedynie faktycznie przekazaną kwotę (lub wartość przekazanych rzeczy), ale nie więcej niż 6 proc. dochodu lub przychodu podatnika. Trzeba też pamiętać, żelimit dotyczy wszystkich darowizn wymienionych w art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, a nie tylko tych na cele organizacji pożytku publicznego.

Dział aukcji WOŚP na stronie Allegro wyjaśnia, że kupujący nie może odliczyć darowizny od swojego dochodu, bo on nie przekazuje darowizny, a de facto kupuje przedmiot lub usługę. Tym, kto przekazuje darowiznę WOŚP, jest sprzedający na Allegro. To on bowiem przekazuje przychód z aukcji na rzecz WOŚP.

Taką interpretację potwierdza również Karolina Demska, doradca podatkowy i starszy konsultant w zespole Podatków Osobistych i Doradztwa dla Pracodawców MDDP.

— Prawo do pomniejszenia dochodu mają m.in. ci podatnicy, którzy przekazują darowizny na cele pożytku publicznego. Wysokość tych wydatków ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek płatniczy podmiotu obdarowanego lub jego rachunek w banku – potwierdza Demska.

Wyjaśnia, że zgodnie z art. 888 kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. — Patrząc z tej perspektywy, podatnik, który dokonuje zakupu na aukcji WOŚP, nie przekazuje darowizny, lecz uiszcza cenę sprzedaży na rzecz sprzedawcy. Nie dokonuje zatem bezpłatnego świadczenia na rzecz WOŚP, nie ma więc prawa do odliczenia wydatku od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym – mówi Karolina Demska.

Ekspertka dodaje, że to sprzedawca z reguły jest podmiotem, który w sensie prawnym przekazuje darowiznę do WOŚP i to on może potencjalnie rozważyć odliczenie tych darowizn.

Wpłaty do e-skarbonek. Czy można odliczyć od podatku?

Odliczyć można również inne wpłaty na WOŚP. Są to bowiem darowizny. A by móc odliczyć darowiznę od podatku trzeba koniecznie pamiętać udokumentowaniu wpłaty – wystarczy jej potwierdzenie.

— jeśli wpłacamy pieniądze — konieczny jest dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub inny jego rachunek w banku (jeśli przekażemy gotówkę, to nie odliczymy jej od dochodu),

— jeśli darowizna jest niepieniężna – potrzebny jest dowód, z którego wynika, kto jest darczyńcą, jaka jest wartość przekazanej darowizny i oświadczenie obdarowanego, że ją przyjął.

Takie wymogi wynikają z art. 26 ust. 7 ustawy o PIT.

Oznacza to, że można odliczyć wpłaty na WOŚP, także do eSkarbonek. Nie jest to już możliwe w przypadku tradycyjnej, papierowej skarbonki.

W każdym z powyższych wypadków tegoroczne wpłaty można odliczyć dopiero w przyszłorocznym rozliczeniu podatkowym — za 2024 rok.

Źródło: businessinsider.com.pl

Reklama
Reklama