Czas, o którym nie wolno zapomnieć

Górnołużycka Biblioteka Naukowa zaprasza w piątek, 12 maja, na wieczór muzyczno-literacki „Nieśmiertelność gwiazd” poświęcony prześladowanym twórcom i ich oskarżanym o antyniemieckość dziełom. To wspomnienie o wydarzeniach i zmianach, które 90 lat temu, w Niemczech doprowadziły do palenia książek.

You are currently viewing Czas, o którym nie wolno zapomnieć

Wydarzenia, do których doszło w Niemczech w maju 1933 roku, nie mogą ulec zapomnieniu. Należy przypominać o nich, a wiedzę o przyczynach i skutkach polityki „Gleichschlachtung”* utrwalać. Z myślą o tym Górnołużycka Biblioteka Naukowa, muzycy Julia Boegershausen i Björn Bewerich oraz historyk Felix Pankonin zapraszają na program literacko-muzyczny „Nieśmiertelność gwiazd”, którym w 90. rocznicę majowej akcji oczyszczania bibliotek i księgarni z rzekomo antyniemieckich książek, upamiętnią twórców i dzieła uznane wówczas za nieprawomyślne. I to właśnie te wyklęte przez nazistów teksty i muzyka przemówią do widzów w piątek, 12 maja, o godz. 19.30, w Sali Johanna Wüstena w Domu Barokowym przy Neißstraße 30 w Gӧrlitz.

Wstęp wolny!

 

 

„Sięgając po teksty prześladowanych i zakazanych w czasach nazizmu literatów oraz muzykę wykluczonych kompozytorów, wykonawcy wieczornego spektaklu upamiętnią artystów, których twórczość nie przystawała do przenikniętej rasizmem, antysemityzmem i gloryfikacją wojny ideologii brunatnych władców” – mówi dr Steffen Menzel, dyrektor Górnołużyckiej Biblioteki Naukowej – „Wiele dzieł tych niegdyś zdelegalizowanych pisarzy jest dziś znowu dostępnych dla odbiorców. Dzieła Thomasa i Heinricha Manna, Maxa Broda, Ludwiga Meidnera, Lisy Tetzner, Ludwiga Renna czy Maxa Hermanna-Neiße wciąż dają największą przyjemność czytania i zasługują by po nie sięgać”.

Spalić i wykluczyć 

Książki, palone 10 maja 1933 roku przez niemieckich studentów zrzeszonych w Deutsche Studentenschaft oraz Nationalsozialistischer Deutscher Studentenbund, ich autorzy padły ofiarą walki z wolnością myśli i słowa, masowo tłumionymi przez nazistów dążących do kontrolowania i podporządkowania sobie wszystkich obszarów życia w Niemczech. Stosy książek, napisanych uznanych za nieprawomyślne, niezgodne z niemieckim duchem, spłonęły wieczorem, 10 maja, w wielu niemieckich miastach. Tam, gdzie tak, jak w Görlitz, czy w mniejszych niemieckich miastach i wsiach, książek nie palono, niepożądanych artystów i autorów usuwano z życia kulturalnego.

Niedługo potem słowa Heinricha Heinego, zapisane w sztuce „Almanzor” z 1821 roku – „Tam, gdzie pali się książki, w końcu będzie się palić ludzi…” – okazały się prorocze.

*określenie pochodzące z nazistowskiej ideologii III Rzeszy, będące synonimem ujednolicenia realizowanego na obszarze życia społecznego, politycznego i instytucjonalnego

Ważna informacja:

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc organizatorzy proszą o sprawdzenie dostępności i rezerwację biletów pod numerem telefonu 03581 671410 lub osobiście w kasie muzeum w Barockhaus, Neißstraße 30. Zamówione wcześniej bilety należy odebrać w kasie muzeum do godziny przed rozpoczęciem spektaklu.

„Nieśmiertelność gwiazd”

12 maja 2023, godz. 19.30 w Johannes-Wüsten-Saal w Barockhaus, Neißstraße 30
Muzyka | Recytacja: Julia Boegershausen i Björn Bewerich
Polityka, społeczeństwo, historia: Felix Pankonin

Loading

Reklama
Reklama