AUSCHWITZ – ARCHITEKTURA OBOZU ZAGŁADY

24 listopada w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura została otwarta wystawa fotograficzna poświęcona architekturze obozu koncentracyjnego Auschwitz.

You are currently viewing AUSCHWITZ – ARCHITEKTURA OBOZU ZAGŁADY

Autorem zdjęć jest fotograf dokumentalista Tomasz Lewandowski.

Tomasz Lewandowski jest absolwentem Politechniki Opolskiej (studia inżynierskie) oraz Burg Giebichenstein Kunsthochschule (magisterium) w Halle/Saale. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych, jak i udział w zbiorowych. Jego prace publikowane były w magazynach architektonicznych w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Wystawa “Auschwitz- architektura obozu zagłady” pokazuje „racjonalność” architektury obozu, który był piekłem dla milionów ludzi, a około 1 300 000 straciło w nim życie.

 

 

Logika architektury nazistowskiego obozu koncentracyjnego odznaczała się formą, która była rygorystycznie podporządkowana jej funkcji jako instrumentu służącemu eksterminacji ludzi.
To trudna i wymagająca skupienia odbiorcy wystawa. Pokazuje „obozową logikę” w sposób chłodny, odsłania odczłowieczenie więźnia, który ma być przedmiotem. Jeśli przydatnym, to tanim w eksploatacji, jeśli nieprzydatnym to ma umrzeć również w „oszczędny” sposób. Fotografie są czarno-białe. Oglądając je i czytając podpisy do nich, czujemy chłód betonu i bezwzględność inżynierów śmierci setek tysięcy ludzi.

Dziękujemy Tomaszowi Lewandowskiemu za możliwość pokazania wystawy w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura.

Wystawę można obejrzeć w Centrum do 6 stycznia 2024 r.

Zapraszamy!

Fot. Zbigniew Kajer

 

Źródło: Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura – Stalag VIII A Görlitz

Loading

Reklama
Reklama