Nieznane numery mogą być niebezpieczne

Jesteśmy przywiązani do swoich telefonów komórkowych.

You are currently viewing Nieznane numery mogą być niebezpieczne

Siedzimy w Internecie – na messengerze, odbieramy tam maile, odpisujemy na SMS-y, przeglądamy Instagrama i, przede wszystkim, rozmawiamy przez telefon. Mamy taką manię, że jak telefon dzwoni, to rzucamy wzrokiem na ekran, ale mimo wszystko, kto by nie dzwonił, w myśl „może to coś ważnego”, odbieramy każde połączenie. A to działanie skrajnie niebezpieczne. Wszystkim z pewnością kojarzy się teraz telemarketing, który przeżywa prawdziwy renesans telefoniczny. Ale my mówimy o oszustwach telekomunikacyjnych, które są zjawiskiem coraz powszechniejszym i coraz bardziej niebezpiecznym. Przedstawimy wam nowe sposoby oszustów, a także podsuniemy rozwiązanie, w jaki sposób warto się przed nimi bronić.

Oszustwa telekomunikacyjne

Wciąż się o tym przypomina – w telewizji, mediach społecznościowych, czasopismach i innych środkach masowego przekazu. Artykuły na ten temat się mnożą – sprawdź tutaj, przed czym ostrzega się, jeśli chodzi o połączenia z nieznanych numerów. Nawet policja regularnie przypomina, aby uważać na różnego rodzaju połączenia z nieznanych numerów i uważać na oszustów, którzy stosują różnego rodzaju rozwiązania, jeśli chodzi o oszustwa telekomunikacyjne. Mówi się o zmienianiu nazwy, która wyświetla się nam w telefonie, abyśmy na pewno odebrali, bo przecież odbieramy numery zapisane w pamięci telefonu, prawda? Dzięki krótkiemu połączeniu są w stanie naciągnąć nas na spore koszta, które idą na ich konta. Mogą w ten sposób również „wkraść” się do telefonu, aby wyciągnąć nasze dane wrażliwe. Mogą także dzwonić i podawać się za kogoś innego, kto wzbudza zaufanie np. za policjantów czy pracowników banku, namawiając nas na przelanie swoich oszczędności na inne konto, za powód podając próby włamania się na konto. Wiele osób straciło już w ten sposób swoje pieniądze. Skala problemu jest ogromna – widać to na takich stronach jak np. infonumer, gdzie ludzie masowo, pod różnymi numerami, zostawiają komentarze o tym, że zostali oszukani. Całe szczęście można się przed tym bronić.

Ochroń się przed oszustwem

Można to zrobić na dwa sposoby:

  1. Wejście na stronę internetową, która pokazuje oceny i komentarze użytkowników do konkretnych numerów. W ten sposób możemy sprawdzić, jak ocenili inni dany numer i podjąć decyzję, czy chcemy odbierać telefon, czy też nie. To może wam realnie pomóc, ale jeśli chcecie zareagować szybko, może być to rozwiązanie nieco problematyczne. Całe szczęście jest rozwiązanie numer 2.
  2. Rozwiązanie numer dwa to zainstalowanie aplikacji (znajdziecie ją tutaj), która zajmuje się sprawdzaniem numerów na bieżąco. Podłączona jest do jednej ze stron, która ma bazę numerów, w której można ocenić poszczególne numery. Dzięki temu od razu, kiedy tylko ktoś do nas dzwoni, dostajemy informację jakiego rodzaju jest to numer. To rozwiązanie szybkie, a pobranie aplikacji na Android jest bezpłatne.

Jeśli komuś wydaje się to śmieszne i wyolbrzymione – powinien sprawdzić na stronie infonumer, jak wiele jest osób, które też tak myślały i zostały oszukane, bo nie zachowały czujności. Dlatego zachęcamy do sprawdzania nieznanych numerów i do instalacji aplikacji, która może pomóc uchronić się przed utratą tego, co najcenniejsze.

Loading

Reklama
Reklama