Wyższa kwota wolna od podatku

Od bez mała 20 lat nie podnoszono kwoty wolnej od podatku opłacanego w ramach spadków i darowizn. Zmiana obowiązującej ustawy jednak zmieni ten stan rzeczy. Od 1 lipca 2023 będą podwyższone kwoty wolne od podatku. A ile będą wynosić nowe stawki kwoty wolnej?

You are currently viewing Wyższa kwota wolna od podatku

Gigantyczny wzrost kwoty wolnej – ile obowiązuje do końca czerwca?

Wyróżnia się trzy grupy podatkowe. Każda z nich ma określoną inną kwotę wolną. Ta wynosi:

  • Dla I grupy podatkowej – 10 434 zł;
  • Dla II grupy podatkowej – 7 878 zł;
  • Dla III grupy podatkowej – 5308 zł.

Te stawki obowiązywać będą do końca czerwca 2023 roku.

Kwota wolna od podatku – ile wyniesie dla poszczególnych grup?

Od 1 lipca 2023 roku wprowadzone będą nowe, ponad trzykrotnie wyższe kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn. Będą one wynosić:

  • Dla I grupy podatkowej – 36 120 zł;
  • Dla II grupy podatkowej – 27 090 zł;
  • Dla III grupy podatkowej – 18 060 zł.

Wiemy, jakie są stawki w poszczególnych grupach, ale… Co to w ogóle znaczy? Kto jest w każdej z tych grup? Wyjaśniamy!

Grupa I spadków i darowizn

Jest to grupa podstawowa, w której znajdują się najbliżsi członkowie rodziny – można tu wymienić przede wszystkim małżonka oraz zstępnych (dzieci), wstępnych (przodków), zięcia, synową, pasierba, rodzeństwo, macochę, ojczyma oraz teściów.

Kto jest w grupie II?

Z kolei w II grupie podatkowej znajdziemy m.in.: rodzeństwo rodziców, zstępnych rodzeństwa, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa, a także rodzeństwo małżonków.

Co z pozostałymi? I co z grupą 0?

Wszyscy pozostali nabywcy są zakwalifikowani do tzw. grupy III. Należy jednak pamiętać, że istnieje jeszcze tzw. grupa „0”, w której obowiązuje zwolnienie podmiotowe. Dotyczy to małżonka, wstępnych, zstępnych, rodzeństwa, pasierba, macochy i ojczyma – tu można zwolnić od podatku nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, jeśli spełni się konkretny warunek. Trzeba w ciągu 6 miesięcy złożyć odpowiednie zgłoszenie do Urzędu Skarbowego. Jeśli nie dopilnujemy tego terminu, obowiązywać będzie w ich przypadku I grupa podatkowa.

Źródło: Bankier.pl

Loading

Reklama
Reklama