Uważajmy na oszustów

Niestety kolejni mieszkańcy naszego powiatu zostali oszukani i stracili łącznie ponad 18 tysięcy złotych.

You are currently viewing Uważajmy na oszustów

56-latek uwierzył, że rozmawia z pracownikiem jednego z banków i wpłacił we wpłatomacie za pomocą kodów BLIK swoje oszczędności, które trafiły do oszustów. Na szczęście reakcja pracownika banku zapobiegła większym stratom finansowym. Natomiast 65-latka chciała zainwestować, i skuszona obietnicą wysokiego zysku przelała środki ze swojego konta na rachunek przestępców. Pamiętajmy, aby zachować ostrożność i zdrowy rozsądek gdy chodzi o nasze oszczędności. Nie wierzmy we wszystko o czym zapewnia nas rozmówca.

Jak postępować, aby nie paść ofiarą oszustów?

  • Nie ufaj ludziom, którzy twierdzą, że chcą Ci pomóc przenieść pieniądze zgromadzone na koncie w bezpieczne miejsce.
  • Nie wpłacaj pieniędzy do bankomatu za pomocą kodu BLIK, który podaje Ci ktoś inny – wtedy pieniądze zawsze trafiają na konto tej osoby.
  • Nie działaj pod presją czasu. Jeśli masz wątpliwości zadzwoń do swojego banku. Pamiętaj aby numer wybrać samodzielnie na klawiaturze swojego telefonu.
  • Nie ufaj informacjom, że jesteś ofiarą oszustwa, bo naprawdę możesz nią zostać.

 

 

W jaki sposób można się chronić przed oszustwami inwestycyjnymi?

  • Jeśli chcesz zainwestować, a nie masz doświadczenia, poszukaj zaufanego doradcy finansowego, brokera lub maklera giełdowego, który pomoże Ci podjąć pierwsze kroki. Nie podejmuj swoich decyzji pochopnie.
  • Nie wierz reklamom, ogłoszeniom ani doradcom, którzy mówią o szybkim zysku bez ryzyka.
  • Jeśli otrzymasz od kogoś propozycje inwestycji, sprawdź, czy jest ona prawdziwa. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości – zgłoś sprawę do swojego banku lub na policję.
  • Zweryfikuj firmę, inwestycję czy osobę, która namawia Cię do zainwestowania. Zachęcamy Cię do śledzenia informacji zamieszczanych przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i CSIRT KNF, gdzie możesz zapoznać się z listą stron firm i podmiotów, które są fałszywe.
  • Pamiętaj, nigdy nie podawaj haseł, danych logowania, kodów BLIK i innych kodów autoryzacyjnych. Chroń dane swojej karty płatniczej

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Loading

Reklama
Reklama