URE zatwierdził taryfę na gaz

Cena gazu dla gospodarstw domowych skoczy z 200,17 zł za MWh do 239 zł za MWh. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę na gaz dla spółki PGNiG Obrót Detaliczny, a także poziom opłat dystrybucyjnych PSG. Nowe poziomy cen oznaczają, że rachunek przeciętnego gospodarstwa domowego skoczy o ok. 20 proc.

You are currently viewing URE zatwierdził taryfę na gaz

— Od 1 lipca 2024 r. wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się spadek cen gazu w obrocie hurtowym – poinformował prezes URE Rafał Gawin.

Jak dodał, spadek cen gazu w hurcie sprawia, że „nie ma uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za sprzedaż i dystrybucję paliwa gazowego”.

Taryfa niższa, cena dla odbiorców wyższa

Od 1 lipca 2024 r. cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh. Nowa taryfa dla PGNiG OD na sprzedaż paliw gazowych będzie obowiązywała od 1 lipca 2024 r. do 30 czerwca 2025 r.” — przekazał URE.

Co ważne, choć mamy do czynienia z realnym wzrostem opłat na naszych rachunkach, to nowa taryfa jest wyższa niż poprzednia. Zatwierdzony poziom ceny na 2024 r. wynosił bowiem 290,97 zł/MWh, ale ustawa o mrożeniu cen utrzymywała ją sztucznie na poziomie 200,17 zł/MWh.

Z czego składa się rachunek za gaz

Zatwierdzona przez prezesa URE taryfa na gaz to tylko część składowa naszego rachunku. Poza paliwem płacimy bowiem za usługę dystrybucji oraz opłaty abonamentowe. Jedna z nich również wzrośnie.

W drugiej połowie 2024 r. odmrożona zostanie wysokość opłaty dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa, która odpowiada za dostawy błękitnego paliwa na większości terytorium Polski. Do 31 grudnia zamrożona pozostanie jedynie opłata abonamentowa.

Odmrożone stawki będą wyższe od obecnych o ok. 27 proc., co widać na poniższym wykresie.

Tak wzrosną opłaty dystrybucyjne za gaz
Tak wzrosną opłaty dystrybucyjne za gaz | URE

Tak wzrosną rachunki

Odmrożenie cen i zatwierdzenie nowych taryf na sprzedaż gazu i jego dystrybucję oznacza, że przeciętny rachunek gospodarstwa domowego wzrośnie o ok. 20 proc.

Co z innymi dostawcami

Zatwierdzona przez URE taryfa dla PGNiG OD ma wpływ nie tylko na klientów tej spółki. W okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. zatwierdzona dla gazowej spółki cena jest równocześnie ceną maksymalną dla pozostałych przedsiębiorstw sprzedających gaz ziemny odbiorcom indywidualnym i innym podmiotom uprawnionym.

„Sprzedawcy ci będą mogli sprzedawać gaz po niższej cenie, ale w takim wypadku nie będzie im przysługiwała rekompensata z tytułu utraconych zysków” — przypomina URE.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama