Sztuka i wojna: Nowa wystawa czasowa i konferencja naukowa

Muzeum Śląskie w Görlitz zaprasza na wernisaż wystawy czasowej „Sztuka i wojna” w sobotę, 11 listopada o godz. 14 oraz na konferencję naukową pod tym samym tytułem, która odbędzie się w dniach 15-18 listopada.

You are currently viewing Sztuka i wojna: Nowa wystawa czasowa i konferencja naukowa

Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła sztuki od XVI do XXI wieku, które dotyczą wojny i towarzyszących jej zjawisk. Wojna to jedno z najtragiczniejszych doświadczeń ludzkości. To cierpienie milionów ludzi skazanych na ucieczki, wypędzenia i śmierć. We wszystkich epokach wojna była dla sztuki zagrożeniem, a jednocześnie źródłem inspiracji.

Na zdjęciu: Bitwa nad Kaczawą w dniu 26 sierpnia 1813, 1824, litografia kolorowana, przypuszczalnie autorstwa Johanna Jakoba Kirchhoffa (1796‒1848)

Fot. Muzeum Śląskie w Görlitz

To jaką rolę odgrywa sztuka w rozrachunku z tragicznymi wydarzeniami wojennymi jest jednym z przewodnich tematów zarówno nowej wystawy czasowej, jak i konferencji. Wystawa, która potrwa do 30 czerwca przyszłego roku jest wstępem do refleksji i dialogu. Natomiast sympozjum zaprasza do pogłębionej dyskusji nad rolą i wpływem sztuki w kontekście wojennych zmagań, kultury pamięci oraz znaczenia obrazów w historii i teraźniejszości.

Źródło: Muzeum Śląskiego w Görlitz

Loading

Reklama
Reklama