Spotkanie literacko-muzyczne „Dla Ciebie, Ukraino”

15 czerwca br. w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu odbędzie się spotkanie literacko-muzyczne „Dla Ciebie, Ukraino”, na które serdecznie wszystkich zapraszamy.

You are currently viewing Spotkanie literacko-muzyczne „Dla Ciebie, Ukraino”

Wydarzenie zostało zaplanowane wspólnie z autorami antologii „Solidarni z Ukrainą. Pomimo wszystko”, która ukazała się w 2022 r. Ideą przewodnią tego spotkania jest pokazanie wsparcia i szacunku Polaków dla Ukrainy pogrążonej w okrutnej wojnie, prowadzonej przeciwko niej przez Rosję. Tysiące obywateli Ukrainy zginęło w walkach na froncie lub pod gruzami własnych domów. Ludzie potracili dobytek swojego życia bądź pokoleń, dzieci zostały sierotami, a żony i matki straciły swoich mężów i synów. Miliony ludzi, głównie kobiet i dzieci znalazły się poza granicami kraju, skazanych na trudne, emigranckie warunki nowego życia. Polacy wykazali ogromną wolę pomocy, do Polski wjechało ok. 3 mln uchodźców, setki tysięcy kobiet przyjęto do rodzin. Rząd Polski uruchomił środki konieczne do zapewnienia egzystencji uchodźcom wojennym.

 

 

Również tutaj, w Zgorzelcu, zorganizowano pomoc – udostępniono miejsca zamieszkania, uruchomiono ze środków prywatnych i samorządowych wsparcie logistyczne i finansowe. Wojna trwa, wszyscy śledzimy z zapartym tchem jej przebieg i katastrofę społeczną, która ona ze sobą niesie. Z całego serca życzymy Ukrainie zwycięstwa, a jej obywatelom powrotu do domu.

Teraz Ukraińcy są wśród nas, język ukraiński słyszymy na co dzień na ulicach, w tramwajach, autobusach i pociągach. Nikogo nie dziwi kelnerka ze Lwowa bądź ukraińska pracownica w polskim przedszkolu. Jednak obrazy zniszczeń i śmierci nie pozwalają na spokojną radość współistnienia.

Spotkamy się w sobotę, 15 czerwca, o godz. 17.00 w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura i oddamy głos twórcom i muzykom.
Serdecznie zapraszamy!
WSTĘP BEZPŁATNY

Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Burmistrz Miasta Zgorzelec, Starosta Zgorzelecki, Wójt Gminy Zgorzelec.

Źródło: Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura

Loading

Reklama
Reklama