Społeczny odbiór sztucznych ogni w Polsce

Według ustaleń raportu „Branża pirotechniczna w Polsce”, autorstwa Warsaw Enterprise Institute, Polska zajmuje czwarte miejsce pod względem ilości importowanych wyrobów pirotechnicznych. Co więcej, zaprezentowane dane posiadają charakter globalny!

You are currently viewing Społeczny odbiór sztucznych ogni w Polsce

Tak ogromna skala inwestycji udowadnia, że rozświetlone niebo stało się już głęboko zakorzenioną tradycją podczas każdej nocy sylwestrowej. Jednak, decydując się na taką formę rozrywki, nie należy zapominać również o pewnych zagrożeniach, które wynikają z nieodpowiedzialnego wykorzystania produktów. Zatem, w jaki sposób fajerwerki są postrzegane przez Polaków?

Bezpieczeństwo i komfort

Wykorzystanie materiałów pirotechnicznych nie może odbywać się bez uwzględnienia tytułowych czynników. Istnieją bowiem 3 kluczowe aspekty, które powodują, że fajerwerki budzą pewne wątpliwości i obiekcje.
Według danych Eurostatu to właśnie Polska jest jednym z krajów, które przyjęły największą ilość uchodźców wojennych z Ukrainy. Warto podkreślić, że liczba takich osób wyniosła niemal 10 milionów, a to przekłada się na realne zmiany w kontekście codziennego funkcjonowania.

Doskonałym przykładem jest właśnie koniec roku. Sylwester to okres stosowania różnorodnych fajerwerków, które rozświetlają nocną aurę i generują spory hałas. Warto pamiętać, że takie okoliczności bardzo często kojarzą się naszym sąsiadom z chaosem i bezwzględnością panującej na wschodzie wojny.

Kolejnym aspektem jest bezpieczeństwo samych zwierząt. Połączenie nagłych rozbłysków oraz grzmotów może spowodować stres, a także uczucie niedogodności. Jest to zatem kolejny powód, dla którego warto stosować wyłącznie profesjonalne produkty – takie znajdziesz w serwisie www.saliutas.lt!

Współpraca z doświadczonym sprzedawcą dostarcza wiele możliwości przeciwdziałania negatywnym skutkom prezentowanych atrakcji. W ofercie ekspertów znajdują się bowiem specjalne materiały, które znacząco obniżają generowany hałas. Dodatkowo należy odpowiednio planować miejsce i sposób odpalenia materiałów, co zminimalizuje wszelkie zagrożenie dla zwierząt, ale również ludzi.

Finalny punkt rozważań dedykowany jest samemu środowisku. W tym miejscu warto przytoczyć analizę Wojskowej Akademii Technicznej, opublikowanej na stronach wspomnianego już raportu. Eksperci ustalili bowiem, że emisja tlenków węgla spowodowana spalaniem mieszanin pirotechnicznych, w ujęciu całego roku, porównywalna jest do zanieczyszczeń, wynikający z palenia produktów tytoniowych. Zatem, jak fajerwerki postrzegane są przez samych użytkowników?

Pirotechnika okiem Polaka

Na to pytanie odpowie nam dalsza część, omawianego dzisiaj sprawozdania. Raport zawiera kilka istotnych ankiet i kwestionariuszy, które doskonale obrazują realny stosunek Polaków do użytkowania materiałów pirotechnicznych.

Przykładowo, formularz z 2021 roku,  zaprojektowany przez Radio ESKA dotyczył całorocznego zakazu odpalania petard oraz fajerwerków na terenie Polski. Jak wynika z sondażu, zdecydowana większość odpowiadających negatywnie odniosła się do takich okoliczności. To jednak nie koniec!

Inny wywiad, opublikowany przez radio ZET, pytał o poparcie dla zakazu używania petard oraz fajerwerków. W tym przypadku aż 84% ankietowanych nie wyraziło takiej aprobaty. Fajerwerki wykorzystywane są w celu podkreślenia wyjątkowości pewnych chwil, a odpowiedzialna i świadoma obsługa nie powoduje ujemnych konsekwencji dla ludzi, zwierząt oraz środowiska.

Loading

Reklama
Reklama