Skuteczne działania na polsko-niemieckiej granicy

W dniu 7 września br. funkcjonariusze Placówki SG w Zgorzelcu realizujący działania służbowe w rejonie A18, MOP Lipiany skierowali do kontroli podróżujący w kierunku Niemiec pojazd dostawczy marki Iveco na polskich numerach rejestracyjnych.

You are currently viewing Skuteczne działania na polsko-niemieckiej granicy

Jak wykazało sprawdzenie, w aucie znajdowały się łącznie 32 osoby – ob. Łotwy (kierowca) oraz 31 kolejnych, podających się za ob. Syrii mężczyzn, których funkcjonariusze ujawnili w tylnej, zamkniętej, pozbawionej okien oraz siedzeń przestrzeni ładunkowej iveco.

W wyniku przeprowadzonej kontroli legalności pobytu stwierdzono, że Syryjczycy przebywają na terytorium RP nielegalnie, tj. bez ważnej wizy lub innego ważnego tytułu pobytowego uprawniającego do wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju. Ustalono ponadto, że w dniu zdarzenia dokonali oni pgpwp ze Słowacji do Polski w byłym drogowym przejściu granicznym Zwardoń-Skalité. Mężczyzn zatrzymano, aktualnie pozostają w dyspozycji Placówki SG w Zgorzelcu; zachodzą wobec nich przesłanki do wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu w oparciu o zapisy ustawy o cudzoziemcach.

 

 

Zważywszy powyższe, Łotysz – kierowca iveco został zatrzymany za udzielenie wyżej wymienionym pomocy w pgpwp ze Słowacji do Polski. Został tymczasowo osadzony w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu.

Tego samego dnia, w godzinach porannych, funkcjonariusze zgorzeleckiej placówki uzyskali informację o poruszających się autostradą A4 w kierunku Niemiec trzech pojazdach (dwóch busach oraz jednym pojeździe osobowym), z wykorzystaniem których mogą być przewożeni nielegalni migranci. Rzeczoną informację niezwłocznie przekazano sąsiednim placówkom SG w Legnicy i Tuplicach oraz, za pośrednictwem Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku – służbom niemieckim.

Dzięki sprawnej, skutecznej komunikacji pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi jednostkami, w krótkim odstępie czasowym (przedział 2-3 godzin) zatrzymano oba spośród poszukiwanych busów. Zatrzymanie nastąpiło na terytorium Niemiec, dokonali go funkcjonariusze Policji Federalnej. Informacja, co do wykorzystywania pojazdów na potrzeby przemytu nielegalnych migrantów została potwierdzona – w pierwszym z nich (pojeździe marki Fiat Ducato na węgierskich numerach rejestracyjnych) ujawniono 24 ob. Syrii płci męskiej (w tym kierowca i dwoje małoletnich), w drugim z kolei (pojeździe marki Mercedes Benz na niemieckich numerach rejestracyjnych) – 31 ob. Syrii płci męskiej (w tym kierowca). Nielegalni migranci pozostają w dyspozycji Inspekcji Policji Federalnej Niemiec w Forst.

Źródło: nadodrzanski.strazgraniczna.pl

Loading

Reklama
Reklama