Powrót podwyżek na stacjach

Odwrócenie kierunku zmian cen na krajowym rynku hurtowym w połowie tygodnia, ze względu na wzrost cen ropy naftowej, może skutkować powrotem podwyżek na stacje — wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex. W przypadku benzyny średnie ceny w kraju mogą wzrosnąć o 3-5 gr na litrze, oleju napędowego o 7-10 gr na litrze.

You are currently viewing Powrót podwyżek na stacjach

Pogłębienie obniżek cen paliw w hurcie w pierwszej połowie mijającego tygodnia wpłynęło na sytuację w detalu. W krótkim czasie ceny paliw w sprzedaży hurtowej spadły o 7-9 groszy na litrze, co wystarczyło, aby obniżyć ceny paliw na części stacji, zwłaszcza tej, na którą trafiło paliwo z tańszych dostaw — pisze BM Reflex. Na części stacji ceny pozostały bez zmian lub jeszcze rosły. Ta zróżnicowana w skali całego kraju sytuacja na stacjach sprawiła, że średnie ceny paliw w tym tygodniu zmieniły się nieznacznie wobec poziomów z ubiegłego tygodnia.

Aktualnie za paliwa płacimy średnio: za benzynę bezołowiową 95 — 6,40 zł za litr (-1 gr za litr w ciągu tygodnia), bezołowiową 98 — 6,94 zł za litr (+1 gr za litr), olej napędowy — 6,58 zł za litr (-1 gr za litr), autogazu — 2,90 zł za litr (-1 gr za litr).

Odwrócenie kierunku zmian cen na krajowym rynku hurtowym w połowie tygodnia, ze względu na wzrost cen ropy naftowej, może skutkować powrotem podwyżek cen na stacje. W przypadku benzyny średnie ceny w kraju mogą wzrosnąć o 3-5 gr za litr, oleju napędowego o 7-10 gr za litr.

Koszty tankowania, mimo styczniowych podwyżek cen na stacjach, pozostają niższe niż przed rokiem. Za benzyny 95 i 98 płacimy odpowiednio 28 i 42 gr za litr mniej, za diesla 89 gr za litr i autogaz 32 gr za litr mniej niż rok temu.

Ropa naftowa drożeje

Ceny kwietniowej serii kontraktów na ropę Brent wzrosły w piątek rano w rejon 82 dol. za baryłkę. W skali tygodnia ropa Brent podrożała ponad 4 dol. za baryłkę, czyli o 5,2 proc. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam wzrosły do 68,80 dol. za baryłkę, czyli o 0,9 proc. w ciągu tygodnia. W okresie 1-8 lutego ceny diesla na rynku ARA wzrosły około 30 dol. za tonę (120 zł za m sześc.), natomiast benzyny 29 dol. za tonę (103 zł za m sześc.).

W cenach mamy premię za ryzyko geopolityczne. Rynek zdaje się nie wierzyć w szybkie ustabilizowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie, zarówno jeśli chodzi o wojnę Izraela z Hamasem, jak i bezpieczeństwo transportu morskiego przez Morze Czerwone. Do tego rosną oczekiwania przedłużenia wprowadzonych przez OPEC+ od początku roku dobrowolnych cięć produkcji w łącznej skali 2,2 mln baryłek dziennie (z tego 1 mln baryłek dziennie sama Arabia Saudyjska). Wstępnie dobrowolne cięcia produkcji miały obowiązywać do końca marca.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) szacuje, że do 2030 r. to właśnie Indie staną się źródłem największego wzrostu konsumpcji ropy naftowej na świecie. Indie w 2023 r. zaimportowały zgodnie z danymi IEA 4,6 mln baryłek dziennie ropy naftowej. Do 2030 r. import netto ropy naftowej ma wzrosnąć zdaniem IEA do 5,8 mln baryłek dziennie.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Reklama
Reklama