Dekorowanie salonu – jaki dywan wybrać?

Salon pełni reprezentacyjną funkcję w mieszkaniu, dlatego tak ważne jest zadbanie o jego elegancką aranżację.

You are currently viewing Dekorowanie salonu – jaki dywan wybrać?

Jednym z ważnych dodatków w pomieszczeniu jest dywan, który może stanowić piękną, funkcjonalną i efektowną dekorację wnętrza. Obecnie bardzo modne są miękkie dywany pluszowe, a także modele w stylu vintage. Jaki dywan wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wielkość dywanu, czyli podstawowy parametr

Wybór wielkości dywanu zależy przede wszystkim od metrażu danego pomieszczenia. W salonie najlepiej sprawdzi się dywan, który nie zakryje całej podłogi. Zdaniem specjalistów do spraw urządzania wnętrz, dywan powinien znajdować się około 90 centymetrów od drzwi, ponieważ w ten sposób można je swobodnie otworzyć i zamknąć. Oczywiście w niektórych salonach, zwłaszcza w nowoczesnych mieszkaniach, w ogóle nie ma drzwi i w ten sposób powstaje otwarta przestrzeń. Najlepiej, jeśli dywan znajduje się pod stołem w jadalni lub stolikiem kawowym w salonie. Idealnie jest, gdy dywan jest na tyle duży, że zajmuje także przestrzeń pod sofą i fotelami. W takiej sytuacji osoby siedzące, mogą swobodnie położyć bose stopy na podłodze i nie odczują chłodu z podłogi.

Najpopularniejsze rodzaje dywanów

Dywany do salonu mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, a zdecydowanie najpopularniejsze są te z silikonowym, antypoślizgowym, spodem i runem łatwym do czyszczenia. Decydując się na zakup dywanu, dobrze zwrócić uwagę na jego gramaturę. Ogólnie uznaje się, że im wyższa jest gramatura, tym porządniejszy i bardziej trwały jest dany produkt. Obecnie do najpopularniejszych rodzajów dywanów można zakwalifikować:

  • dywany pluszowe – zapewniają wysoki poziom komfortu, są mięciutkie i przyjemne w dotyku, a także łatwo można je utrzymać w czystości,
  • dywany z wiskozy – bardzo lekkie i wytrzymałe,
  • dywany z wełny – sprawdzają się najlepiej w okresie zimowym,
  • dywany w stylu shaggy – wyjątkowo modne w ostatnim czasie, o długim włosiu i eleganckim wyglądzie, jednak ich wadą może być problem z utrzymaniem ich w czystości,
  • modele polipropylenowe – wykonane ze sztucznego materiału, szorstkie, jednak za to odpowiednie dla alergików i odporne na ścieranie.

Oczywiście w jednym pomieszczeniu można ułożyć dwa lub trzy dywany, zwłaszcza jeśli pozwala na to metraż. Takie rozwiązanie sprawia, że salon prezentuje się niezwykle nowocześnie, a nawet nowatorsko.

Materiał i design mają ogromne znaczenie

Zarówno materiał, jak i design dywanu, powinny być dobrze dopasowane do salonu i wiodącego w mieszkaniu stylu. Spore znaczenie ma także kolorystyka, która może zmienić wygląd danego pomieszczenia. Jasny dywan zapewnia więcej światła i sprawi, że wnętrze będzie bardziej przytulne. Z kolei dywan w ciemnym kolorze może świetnie sprawdzić się w salonie w stylu industrialnym lub loftowym. Szeroki wybór dywanów znajdziesz na Strado, czyli na stronie https://strado.pl/. To właśnie tam dostępne są różne modele dywanów, dopasowane do potrzeb nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Loading

Reklama
Reklama