Powiatowy Urząd Pracy informuje

Informacja PUP dotycząca obywateli Ukrainy. Przedłużenie okresu pobytu i ważności dokumentów pobytowych obywateli Ukrainy w Polsce.

You are currently viewing Powiatowy Urząd Pracy informuje

Dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski (zarówno tych, którzy znaleźli się w Polsce w związku z wojną w swoim kraju, jak i tych, którzy przyjechali do Polski przed 24 lutego 2022 r., ale korzystali z przepisów uchwalonych w specustawie ukraińskiej) wydłużono termin do 4 marca 2024 r., obowiązywania szczególnych rozwiązań w zakresie m.in. legalności pobytu w Polsce. Legalny pobyt obywateli Ukrainy (i określonych członków ich rodzin), którzy w okresie od 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy w niektórych przypadkach został wydłużony do 31 sierpnia lub 30 września 2024 r.

W związku z powyższym nadal będzie można powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy na podstawie bezpłatnego powiadomienia, które należy przesłać elektronicznie przez praca.gov.pl. w terminie do 14 dni od podjęcia pracy przez cudzoziemca.

 

 

Zmiana przepisów „specustawy” weszła w życie 27 czerwca 2023 r.
Legalność pobytu i pracy cudzoziemców po 01.07.2023r. w związku z zakończeniem COVID- 19

Z dniem 1 lipca 2023 r. zostaje odwołany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego COVID-19, co oznacza zniesienie od 31 lipca 2023 r. przedłużeń legalności pobytu i pracy cudzoziemców korzystających ze specjalnych regulacji covidowych.

Zatem pracodawcy i zatrudnieni u nich cudzoziemcy (niebędący obywatelami Ukrainy, którzy podlegają specustawie ukraińskiej) powinni podjąć działania w celu uzyskania stosownych uprawnień pobytowych i zarobkowych w terminie do 30 dni tj. najpóźniej do 30 lipca 2023 r.

Loading

Reklama
Reklama