Klub Seniora w Gronowie odwiedziła zgorzelecka profilaktyk

Policjanci z całego powiatu zgorzeleckiego podejmują szereg działań profilaktycznych skierowanych do osób starszych. Tym razem zgorzelecka profilaktyk spotkała się w Klubie Seniora ze społecznością Gronowa. Głównym tematem była przemoc domowa oraz metody działania przestępców.

You are currently viewing Klub Seniora w Gronowie odwiedziła zgorzelecka profilaktyk

W ramach projektów realizowanych przez gminę Zgorzelec policjantka ze zgorzeleckiej komendy odwiedziła Klub Seniora w Gronowie. Temat dotyczył przemocy w rodzinie, szczególnie tych przypadków, gdzie ofiarami są osoby starsze. W trakcie spotkania policjantka przedstawiła przykłady przemocy stosowanej wobec seniorów oraz przedstawiła prawa, jakie przysługują osobom pokrzywdzonym. W dalszej kolejności została omówiona procedura „Niebieskiej Karty”, co to jest, kiedy i kto może założyć taką kartę. Nie zabrakło również informacji dotyczących reakcji służb oraz podejmowanych działań po tym, jak wpływa informacja mówiąca, że doszło do przemocy.

 

 

Zgorzelecka profilaktyk starała się uwrażliwić słuchaczy na konieczność reagowania i zgłaszania placówkom pomocowym przypadków stosowania przemocy, czy znęcania się nad członkami rodziny, w szczególności nad dziećmi. Policjantka podkreślała, że należy reagować bez względu na to, czy problem dotyczy własnej rodziny, czy osób z najbliższego otoczenia. Wyjaśniła, że sprawcy przemocy domowej, którzy swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla innych domowników nie mogą czuć się bezkarni. Znęcanie jest bowiem przestępstwem zagrożonym w skrajnych przypadkach karą pozbawienia wolności nawet do lat 12.

Podczas spotkania przypomniano uczestnikom o metodach oszustw wykorzystywanych przez przestępców, gdzie ofiarami padają osoby starsze oraz o zasadach jakimi należy się kierować, aby nie dać się okraść.

Przybliżono również zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda, które to zapewniają stały kontakt z policjantami.

Na zakończenie spotkania seniorzy otrzymali ulotki informacyjne, dotyczące porad  w zakresie przemocy domowej oraz zasad jakimi należy się kierować, aby nie paść ofiarą oszustów.

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Loading

Reklama
Reklama