Kaczyński zapowiada emerytury stażowe

Prezes PiS zaprezentował pomysł emerytur stażowych. Mają być dostępne dla kobiet po 38 latach pracy i po 43 latach dla mężczyzn.

You are currently viewing Kaczyński zapowiada emerytury stażowe

Jak zapowiedział prezes PiS, w ten sposób PiS chce dopełnić realizację postulatów sierpniowych.

— W 1980 r., w Porozumieniach Sierpniowych, była mowa o stażowych emeryturach. Długo to trwało, bo już przeszło 43 lata minęło od podpisania tych porozumień. Dziś mogę z radością powiedzieć, że wprowadzimy emerytury stażowe: 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn — powiedział prezes PiS.

— To efekt długiej pracy, rokowań rządu, minister pracy, premiera. Udało się. Dla wielu ludzi bardzo ciężkiej pracy to ważne. Proszę zwrócić uwagę, że jest wiele pań, które zaczęły pracę w wieku 18 lat, czyli po 38 latach pracy, to będzie 56 (wiek przejścia na emeryturę). Wielu panów podobnie, wojsko się liczy do stażu pracy, czyli po 43 latach, będą mieć 61 — mówił Jarosław Kaczyński.

Zaznaczył, że nie będzie to przymusowe, lecz z rozwiązania będą mogli skorzystać chętni.

Ile to będzie kosztować?

Jak wyliczał ekspert na łamach Business Insidera, pomysł wprowadzenia w Polsce emerytur stażowych może kosztować w pierwszej dekadzie po wprowadzeniu nawet 100 mld zł.

Jak wynikało z opinii do projektu ustawy zgłoszonej przez „Solidarność” opracowanej jeszcze w 2021 r. jej koszt w pierwszej dekadzie obowiązywania przekraczałby 70 mld zł. Wyliczenia dla roku 2022 r. jako momentu wprowadzenia emerytur stażowych mówiły już o 80-87 mld zł kosztu. A koszty będą większe.

— Prezentowane w 2022 r. 87 mld jest już kwotą nieaktualną. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w tym roku waloryzacja wyniosła niemal 15 proc., a w przyszłym według prognoz przekroczy 12 proc., okaże się, że ten dziesięcioletni koszt może wzrosnąć do 100 mld zł – tłumaczył Oskar Sobolewski, ekspert rynku emerytalnego HRK Payroll Consulting i założyciel Debaty Emerytalnej.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Reklama
Reklama