III Piknik Archeologiczny w Zgorzelcu

Jak co roku, Piknik Archeologiczny w Zgorzelcu organizowany jest z myślą o wszystkich interesujących się archeologią, niezależnie od wieku. Podczas tegorocznej edycji zatytułowanej „I znowu nie mam się w co ubrać” przyjrzymy się ubiorom i ozdobom sprzed wieków i tysiącleci.

You are currently viewing III Piknik Archeologiczny w Zgorzelcu

W tym roku zaprosiliśmy rzemieślników związanych z wytwarzaniem, barwieniem i dekorowaniem tkanin, a także szewca i kaletnika wyrabiającego buty, sakiewki, torebki, oraz złotnika specjalizującego się w dawnej biżuterii. Ponownie będzie można przyjrzeć się licznym replikom przedmiotów wydobywanych w trakcie wykopalisk archeologicznych.

Mistrzowie rzemiosła poprowadzą warsztaty dla uczestników, pokazując tajniki tkania, barwienia naturalnymi metodami oraz stemplowania tkanin.  Zobaczymy złotnika odlewającego ozdoby stroju, uszyjemy sakiewkę pod okiem kaletnika, spróbujemy szydełkowania, plecenia wielobarwnych krajek, wyrobu ozdób z drutu według wzorów sprzed trzech tysięcy lat.

Przez cały dzień dołączyć będzie można także do innych atrakcji: zagrać partię szachów wikingów, lub w gry ruchowe znane od niepamiętnych czasów.

 

 

Ponadto zapraszamy na wycieczkę z przewodnikiem – w towarzystwie archeologa wybierzemy się na jedne z najciekawszych stanowisk archeologicznych w naszym regionie – cmentarzysko kurhanowe i grodzisko w Białogórzu.

Dla zainteresowanych zorganizowany zostanie przejazd busem w obie strony – liczba miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejsze zarezerwowanie miejsc. Osoby dysponujące własnym transportem mogą dołączyć na miejscu.

15 czerwca 2024
Miejsce: Park Nadnyski

Ramowy plan (może ulec zmianie)

  • 12:00 – 18:00 – prezentacja rzemieślników, warsztaty dla uczestników, gry i zabawy
  • 13:00 – 15:00 – wycieczka na stanowiska archeologiczne w Białogórzu
  • 13:30 – 14:30 – Białogórze, zwiedzanie cmentarzyska i grodziska
  • 14:00 – 14:20 – żywa lekcja historii o dawnych strojach
  • 16:00 – 16:20 – żywa lekcja historii o dawnych strojach
  • 18:00 – zakończenie pikniku

Piknik organizowany jest organizowany w ramach Europejskich Dni Archeologii. W dniach 14-16. czerwca w całej Europie setki instytucji i organizacji prezentować będzie nasze wspólne dziedzictwo archeologiczne i promować jego ochronę.  W Polsce inicjatywa ta koordynowana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Co ciekawego można jeszcze zobaczyć w czasie Europejskich Dni Archeologii? Sprawdź tutaj.

Źródło: Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu

Loading

Reklama
Reklama