Gatunek poważnie zagrożony

Gekon Williamsa – wyjątkowy karzeł w niebezpieczeństwie zamieszkały w Naszym Zoo Görlitz – Zgorzelec.

You are currently viewing Gatunek poważnie zagrożony

Niesamowicie ubarwione gekony błękitno-karłowate są gatunkiem poważnie zagrożonym wyginięciem z powodu nielegalnego wyrębu lasów, pozyskiwania marmuru oraz nielegalnego odłowu na potrzeby handlu zwierzętami domowymi. W jego naturalnym siedlisku, którym jest rezerwat leśny Kimboza w Tanzanii, występują w rozproszonych populacjach, na powierzchni zaledwie 8 km², jedynie na wybranych drzewach z gatunku pandan.

„Wpływ negatywnych czynników na tak małe siedliska jest ogromny i stanowi poważne zagrożenie dla egzystencji populacji. Jeden duży pożar lasu może spowodować, że gatunek ten zniknie na zawsze.” – wyjaśnia z niepokojem kurator zoo Catrin Hammer.

 

 

Aby zwrócić uwagę na niepewną sytuację tych charyzmatycznych gadów, gekon otrzymał tytuł „Zwierzęcia Roku 2024″. Zoo Görlitz wspiera projekt na rzecz gekona karłowatego w Tanzanii,
w ramach projektu „Zwierzę roku”.

Turkusowo-niebieskie ubarwienie gekonów Williamsa charakteryzuje tylko samce, podczas gdy samice są zielone. Para gekonów, która obecnie mieszka w zoo Görlitz, pochodzi bezpośrednio z Muzeum Przyrodniczego Senckenberg w Görlitz. Zoo i muzeum od wielu lat cieszą się bliską, przyjazną współpracą.

Źródło: Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec

Loading

Reklama
Reklama