Odżywki białkowe – jak dopasować do planu treningowego

Odżywki białkowe bez wątpienia są jednymi z najbardziej popularnych odżywek i suplementów diety.

You are currently viewing Odżywki białkowe – jak dopasować do planu treningowego

Posiadają szerokie zastosowanie i mogą być skuteczne wykorzystywane zarówno podczas okresu redukcyjnego, jak i przy budowaniu masy ciała. Pomimo swoich ogromnych możliwości, wciąż wiele osób zastanawia się m.in. nad tym, kiedy przyjmować białko, w jakich ilościach, czy też na jaki rodzaj odżywki się zdecydować (np. hydrolizat). Warto w takim wypadku zastanowić się nad tym, na co zwrócić uwagę przy dopasowywaniu odżywki białkowej do własnego planu treningowego i diety.

Na co należy zwracać uwagę przy włączaniu odżywki białkowej do diety?

Przede wszystkim, należy uwzględnić własną sytuację. Jaki jest cel treningowy, jaka masa ciała, a równie istotne będzie to, aby policzyć ile dokładnie białka aktualnie dostarcza się do organizmu za sprawą pożywienia. Przyjmuje się, że organizm do prawidłowego funkcjonowania bez wzmożonej aktywności fizycznej, potrzebuje nieco ponad 1 g. białka na 1 kg masy ciała. Jednak w momencie rozpoczęcia treningów i wykonywania ich w sposób regularny – zapotrzebowanie na białko może wzrosnąć nawet o 100%.

Dość znaczący przeskok powoduje, że za sprawą pożywienia bardzo trudno jest dostarczyć do organizmu wymaganą ilość białka. To właśnie w tej sytuacji należy rozpocząć suplementację tego składnika odżywczego. Białko odżywia mięśnie, jeśli wykonuje się intensywne sesje treningowe i nie dostarcza jego odpowiedniej ilości do organizmu, może to doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, kontuzji mięśni itp. W przypadku gdy w diecie brakuje białka, nie ma większego znaczenia, czy przyjmie się odżywkę białkową przed, czy po treningu – najważniejsze jest, aby uzupełnić jego niedobory.

Oczywiście zawsze należy decydować się na odżywki białkowe pochodzące ze sprawdzonego źródła, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Sklep SFD od wielu lat oferuje odżywki białkowe (https://sklep.sfd.pl/Od%C5%BCywki_bia%C5%82kowe-k119.html) najwyższej jakości, a w jego bogatej ofercie, każda osoba znajdzie coś dla siebie.

Odżywki białkowe i suplementacja przed lub po treningu – co wybrać?

W tym przypadku bardzo wiele zależy od tego, jaki dana osoba posiada cel treningowy oraz od własnych preferencji. Nie każda osoba lubi np. ćwiczyć z pełnym żołądkiem, dlatego można śmiało zdecydować się na spożycie odżywki białkowej po treningu. Obecnie nie ma badań naukowych, które wykazałyby, że dostarczanie dużych ilości białka przed lub po treningu jest mniej lub bardziej efektywne. Najbardziej liczy się fakt, aby dostarczać do organizmu odpowiednią ilość białka każdego dnia.

Można jednak wskazać, że wypicie odżywki białkowej przed treningiem, dostarczy mięśni wysokiej jakości białka, przez co zapewnia się mięśniom odpowiednie ilości “paliwa” na potrzeby treningu. Natomiast odżywka białkowa po treningu, pozytywnie wpłynie na regenerację mięśni, a zatem całego organizmu po intensywnych ćwiczeniach. Tak więc wiele zależy m.in. od tego o jakiej porze dnia przeprowadza się treningi, kiedy ma się czas na pełnowartościowy posiłek itp.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku bardzo wielu różnych odżywek i suplementów diety, chociaż nie jest to regułą dla wszystkich tego typu produktów (warto o tym pamiętać). Bez względu na rodzaj odżywki, zawsze warto kierować się ich jakością. Dzięki temu można mieć pewność, że nie spożywamy wraz z białkiem jakiś nielegalnych substancji lub niedozwolonych w sporcie itp. Warto zwrócić uwagę na ofertę sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/), w którym można znaleźć wszystkie niezbędne suplementy diety i odżywki, jakie mogą się przydać w uzupełnianiu zwiększonego zapotrzebowania organizmu na poszczególne składniki odżywcze.

Loading

Reklama
Reklama