20 LAT RAZEM W UE! – świętowanie w Zgorzelcu i Gӧrlitz

Teatr kulinarny i teatr po prostu, koncerty zlot zabytkowych samochodów, gry i zabawy dla dzieci, produkty regionalne i okolicznościowy tort – to i jeszcze więcej na świątecznym i jubileuszowym, a zarazem majowym weekendzie w Europa-Mieście! Tyle na początek, bo 20-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej będzie w tym roku motywem przewodnim wielu wydarzeń w Zgorzelcu i Gӧrlitz.

You are currently viewing 20 LAT RAZEM W UE! – świętowanie w Zgorzelcu i Gӧrlitz

Z okazji okrągłego jubileuszu wstąpienia przez Polskę do UE miasta Zgorzelec i Gӧrlitz  opracowały i realizują wspólny polsko-niemiecki projekt „20 LAT RAZEM W UE!”. W jego programie znajdziecie wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych i artystycznych, które partnerzy projektowi, Gmina Miejska Zgorzelec i spółka miejska Görlitzer Kulturservicegesellschaft mbH,  zaplanowali na maj, czerwiec i grudzień. I choć program szczegółowy jest jeszcze w opracowaniu, to już sam program ramowy (patrz niżej) zachęca do śledzenia strony urzędu miasta, gdzie niebawem pojawią się szczegółowe informacje.

Europejska Majówka / Europa-Maifest

1 maja – Piknik rodzinny na skwerze im. ks. J. Popiełuszki, czyli: teatr kulinarny, koncert muzyczny dla dzieci, przedstawienie teatralne, zlot zabytkowych samochodów, animacje dla dzieci, stoiska wystawiennicze z produktami regionalnymi i jubileuszowy tort.

Oficjalne uroczystości rocznicowe w Miejskim Domu Kultury, czyli: wykład gościa specjalnego oraz otwarcie wystawy.

2 maja: warsztaty dla dzieci, połączone z pokazami polskich i niemieckich filmów i bajek w Miejskim Domu Kultury.

3 maja: Festyn Europejski w Parku Nadnyskim, czyli: koncerty, gra terenowa, warsztaty survivalowe, plener malarski, gry i zabawy dla dzieci, warsztaty z budowy konstrukcji pływających; degustacja regionalnych potraw, ognisko, a na zakończenie pokaz laserowy.

 

 

Street Art na pograniczu / Street Art in der Grenzregion

Na spotkania ze sztuką ulicy: teatrem, muzyką i spontaniczną zabawą na rzece organizatorzy zapraszają od czerwca, aż do końca wakacji, do zgorzeleckich parków: Błachańca, Paderewskiego i Nadnyskiego oraz na Przedmieście Nyskie. Początek 1 czerwca w parku im. A. Błachańca, gdzie najmłodsi mieszkańcy Zgorzelca i Gӧrlitz będą mogli obejrzeć widowisko teatralne z okazji Dnia Dziecka. Niedługo potem, w parku im. I. Paderewskiego  dwa wakacyjne popołudnia teatralne dla każdego, a na przełomie sierpnia i września, na zakończenie wakacji teatry uliczne w Parku Nadnyskim, spotkania z muzyką na Przedmieściu Nyskim oraz kolejna edycja polsko-niemieckiego konkursu „Spływ na Byle Czym Nysą Łużycką” z udziałem konstrukcji pływających stworzonych przez mieszkańców, w tym m.in. wybudowanych podczas trzeciego dnia Europejskiej Majówki.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Europa-Mieście Zgorzelec-Görlitz / Christkindelmarkt in der Europastadt Zgorzelec-Görlitz

Tradycyjne przedświąteczne wydarzenie w tym roku na trzy dni zagości także na polskim brzegu Nysy, na zgorzeleckim Przedmieściu Nyskim, skąd poprzez most Staromiejski i ulicę Nyską połączy się z Dolnym Rynkiem w Gӧrlitz. Na mieszkańców obu miast i turystów czekać będą stoiska kupców i rzemieślników z Polski i Saksonii, polskie i niemieckie przysmaki, świąteczne dekoracje, oryginalne wyroby rękodzielników, ale też występy chórów, prezentacje stowarzyszeń , wydarzenia kulturalne i artystyczne, w tym koncert Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów. Trzydniowe wydarzenie będzie okazją do spotkań, poznania obyczajów i tradycji sąsiada.

Projekt pn. „20 LAT RAZEM W UE!” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2021-2027.

Loading

Reklama
Reklama