Zgorzeleccy funkcjonariusze zatrzymali kolejnych cudzoziemców

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Zgorzelcu zatrzymali kolejnych czterech cudzoziemców, którzy zamierzali niezgodnie z prawem przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Przewoził ich Ukrainiec, którego zatrzymano za pomoc w tym procederze.

You are currently viewing Zgorzeleccy funkcjonariusze zatrzymali kolejnych cudzoziemców

W czwartek (25 maja) funkcjonariusze SG z placówki w Zgorzelcu realizując zadania służbowe na terenie powiatu zgorzeleckiego na jednej z dróg prowadzących do granicy z Niemcami zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Volkswagen na litewskich tablicach rejestracyjnych. Kierowcą pojazdu był 40-letni obywatel Ukrainy, który przewoził czterech Syryjczyków.

Przeprowadzone wobec Syryjczyków czynności wykazały, że przebywają na terenie naszego kraju bez ważnych wiz lub innych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Z oświadczeń cudzoziemców wynikało, że po dowiezieniu do polsko-niemieckiej granicy, kierowca pojazdu miał ich doprowadzić do linii granicy i obserwować przejście do Niemiec. Syryjczyków zatrzymano za przekroczenie granicy wbrew przepisom oraz wszczęto postępowania administracyjne o zobowiązaniu do powrotu. Po zdeponowaniu paszportów, na wszystkich cudzoziemcach ciążyć teraz będzie obowiązek zgłaszania się do siedziby placówki SG w Zgorzelcu w ustalonych terminach.

Kierowcę pojazdu zatrzymano za pomocnictwo w przekroczeniu wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy przez grupę czterech Syryjczyków. Cudzoziemiec usłyszał zarzuty, przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał karze 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 2 lata. Dodatkowo zasądzono przepadek korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa. Niezależnie od tego, Komendant placówki SG w Zgorzelcu wszczął wobec obywatela Ukrainy postępowanie o zobowiązaniu do powrotu.

Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Źródło: NOSG

Loading

Reklama
Reklama