Wyjątkowe wydarzenie w MDK – Sztuka nie zna granic

Muzyka, taniec, śpiew, literatura czyli „Sztuka nie zna granic” w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu 15 grudnia 2023 roku!

You are currently viewing Wyjątkowe wydarzenie w MDK – Sztuka nie zna granic

W tym gorącym przedświątecznym okresie zapraszamy na wyjątkową podróż przez świat sztuki, gdzie spotkają się słowa wielkich autorów, dźwięki niezwykłych melodii oraz ruchy tańca poruszą publikę pod zieloną kopułą. Bądźcie z nami, aby doświadczyć magicznego świata ukraińskiej sztuki, w wykonaniu lokalnej grupy artystów z Ukrainy.

Podczas tego wydarzenia zanurzymy się w magicznej atmosferze, gdzie słowa utalentowanych autorów ukraińskich, takich jak Lesia Ukrainka, Serhij Żadan, Lina Kostenko, nabiorą życia podczas interpretacji naszych artystów.

 

 

Melodyjne dźwięki, inspirowane kompozycjami Wołodymyra Iwasiuka, Myrosława Skoryka i innych, wypełnią przestrzeń, tworząc unikalną symfonię, która dotknie serc każdego uczestnika.

Niech ta sztuka w połączeniu z tańcem stanie się źródłem niezapomnianych emocji. Spotkajmy się na wspólnej celebracji kultury i muzyki, gdzie każdy krok taneczny, dźwięk i słowo są elementem tej wyjątkowej opowieści.

Łesia Ukrainka – Jest jedyną kobietą, której wizerunek znalazł się na ukraińskich banknotach, a badacze uznają ją za jedną z najwybitniejszych postaci literatury znad Dniepru i jedną z najważniejszych europejskich modernistek. Już jako szesnastolatka tłumaczyła fragmenty Mickiewicza, a kilka lat później, podobnie jak on pytała: „czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?”.

Serhij Żadan – Jest ukraińskim pisarzem, poetą i tłumaczem.  Z wykształcenia jest germanistą.  Został laureatem takich nagród jak Bu-Ba-Bu w 1998 roku za najlepszy wiersz. Za powieść „Mezopotamia” otrzymał w 2015 roku Nagrodę Literacką Europy Środkowej „Angelus”.

Lina Kostenko– zedebiutowała w połowie XX wieku, jest najbardziej znaną na Ukrainie kobietą piszącą, a obok Julii Tymoszenko jest w ogóle najbardziej znaną kobietą działającą w sferze publicznej nad Dnieprem. Od kilkudziesięciu lat jej twórczość (ale także i wystąpienia publiczne) stanowi busolę moralną i etyczny kompas dla kultury ukraińskiej.

Wołodymyr Iwasiuk- ukraiński poeta, kompozytor i muzyk. Odznaczony pośmiertnie tytułem bohatera Ukrainy w 2009 roku. Jego największym przebojem muzycznym była piosenka „Czerwona ruta” (Червона Рута)[1] skomponowana w 1970 r.

Myrosław Skoryk – Zmarły w 2020 r. Myrosław Skoryk to wybitny kompozytor ukraiński, był też dyrektorem Opery Kijowskiej. Jego „Melodia” to motyw przewodni dramatu wojennego „Vysoky pereval” z 1982 r. Pomysł wykonywania jej obecnie podczas koncertów podchwyciły orkiestry z innych krajów.

  • Kiedy: 15 grudnia (piątek) godz. 17:00
  • Gdzie: Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, ul. Parkowa 1
  • wstęp bezpłatny

Organizator koncertu: Helena Boiko

Źródło: zgorzelec.eu

Loading

Reklama
Reklama