Tysiące Polaków dostaną 1 tys. zł do pensji

Na środowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła kilka uchwał, które pozwolą wypłacić części Polaków dodatkowy 1 tys. zł brutto do pensji. Skorzystać może blisko 200 tys. osób, a pieniądze powinny trafić do nich już w lipcu.

You are currently viewing Tysiące Polaków dostaną 1 tys. zł do pensji

Uchwały, o których mowa, były zapowiadane przez rząd od kilku miesięcy. Już w marcu ministrowie przyjęli odpowiednie ramy prawne, które pozwalają na tworzenie odpowiednich programów wsparcia dla poszczególnych grup Polaków.

Jednak dopiero gry powstaną programy, to pieniądze będą mogły popłynąć do pracowników. I tak stało się w środę, gdy rząd przyjął cztery kluczowe uchwały ustanawiające programy wsparcia.

Wszystkie zakładają wypłatę 1 tys. zł dodatku motywacyjnego dla pracowników poszczególnych grup zawodowych. Na razie jest on przewidziany na lata 2024-2027.

Kto będzie mógł liczyć na dodatek? Chodzi o pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Są to:

  • ośrodek pomocy społecznej,
  • dom pomocy społecznej,
  • regionalny ośrodek polityki społecznej,
  • powiatowe centrum pomocy rodzinie,
  • centrum usług społecznych
  • placówka specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego,
  • ośrodek wsparcia i ośrodek interwencji kryzysowej. 

Ponadto na dodatek będą mogli liczyć pracownicy żłobków, klubów dziecięcych oraz opiekunowie dzienni. Pieniądze dostanę również rodziny zastępcze i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka.

Dodatek ma dotyczyć blisko 200 tys. pracowników zatrudnionych w wymienionych wyżej placówkach. Mowa oczywiście o sektorze publicznym.

Dzięki decyzji rządu pieniądze z budżetu centralnego będą mogły popłynąć do samorządów, które prowadzą takie placówki. Dodatki — według pierwotnych założeń — mają zostać wypłacone od lipcowej pensji.

Co istotne, resort pracy zapewniał niedawno Business Insider Polska, że pracownicy nie będą musieli składać żadnych wniosków o wypłatę dodatku. Pieniądze trafią na ich konto automatycznie.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Reklama
Reklama