Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymania głównie w powiecie zgorzeleckim

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, 26 czerwca 2024 roku, zatrzymano osiem osób podejrzanych o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Akcja miała miejsce na terenie powiatu zgorzeleckiego oraz innych miejscowości województwa dolnośląskiego.

You are currently viewing Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymania głównie w powiecie zgorzeleckim

W wyniku przeprowadzonych przeszukań funkcjonariusze ujawnili znaczne ilości papierosów różnych marek oraz tytoniu bez polskich znaków akcyzy. W trakcie akcji zabezpieczono także około kilogram metamfetaminy, tabletki ekstazy, 20 gramów kokainy oraz 6 kilogramów tabletek zawierających pseudoefedrynę – substancję używaną do produkcji metamfetaminy.

Podejrzani to mężczyźni w wieku od 24 do 43 lat – 6 z powiatu zgorzeleckiego, 1 zamieszkały w powiecie wrocławskim, 1 zamieszkały w Lipsku, Niemcy. Część z nich była w przeszłości karana za podobne przestępstwa. Mężczyznom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw skarbowych. Działalność grupy trwała od 2017 roku do końca 2023 roku i doprowadziła do uszczuplenia należności publicznoprawnych w VAT i akcyzie o ponad 7 milionów złotych.

 

 

Rzecznik prasowy prokuratury podkreśliła, że „zatrzymania to efekt wspólnego śledztwa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze i Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu”. W operacji brało udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy różnych służb, a także Urząd Celny w Dreźnie.

Wobec pięciu podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych od 15 do 50 tysięcy złotych, dozoru policji, zakazu kontaktu z współpodejrzanymi oraz zakazu opuszczania kraju. – informuje Ewa Węglarowicz-Makowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Łączna wartość zabezpieczonego mienia, w tym gotówki, pojazdów oraz innych przedmiotów, wynosi około 1 miliona 150 tysięcy złotych. Wszystkim podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, a w przypadku posiadania znacznych ilości substancji psychotropowych, od 1 roku do 10 lat.

Źródło: eluban.pl

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama