Rekordowa ilość zgłoszeń na 21. Nyski Festiwal Filmowy!

21. edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się w dniach 14-19 maja. W tym roku organizatorzy festiwalu z Kunstbauerkino Großhennersdorf otrzymali ponad 900 zgłoszeń filmowych. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

You are currently viewing Rekordowa ilość zgłoszeń na 21. Nyski Festiwal Filmowy!

Zgłoszone na festiwal filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe poruszają aktualne i historyczne tematy, a także ponadczasowe historie. Dzieła te powalczą o miejsce w trzech konkursach, a także jedną z dziesięciu prestiżowych Nyskich Ryb.

„Fakt, że tak wiele różnorodnych filmów po raz kolejny trafi na ekrany kin i do programu Nyskiego Festiwalu Filmowego utwierdza nas w kontynuacji naszej pracy” – wyjaśnia Ola Staszel z dwuosobowego zespołu zarządzającego festiwalem. Decyzja o tym, które filmy zostaną ostatecznie wybrane, zapadnie na początku kwietnia. „Cieszymy się, że w tym roku możemy powitać nowe twarze w komisji selekcyjnej, które będą nas wspierać w oglądaniu filmów i kuratorowaniu serii filmowych i konkursów“ – kontynuuje Ola Staszel. Nowe członkinie zespołu festiwalowego to Ludmiła Pogodina, żyjąca w Berlinie artystka i dziennikarka z Białorusi oraz kulturoznawczyni i medioznawczyni Josefine Siebert z Cottbus.

Żywa Europa na styku trzech krajów nad Nysą

Corocznie w maju, od 2004 roku Nyski Festiwal Filmowy prezentuje na styku trzech krajów Polski, Czech i Niemiec aktualne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. Festiwal narodził się z pomysłu na pokazy filmów w trzech krajach. Dziś NFF stanowi kulturowy pomost dla fanów i fanek filmu i kin artystycznych z trzech sąsiednich krajów, a także ważne miejsce spotkań dla krajowych i międzynarodowych twórców i twórczyń filmowych oraz przedstawicieli przemysłu filmowego. To, co wyróżnia festiwal to jego wszechstronny i trójnarodowy charakter. Międzynarodowe pokazy filmowe odbywają się w blisko dwudziestu różnych miejscach położonych w sąsiedztwie rzeki Nysy. Obok trzech konkursów i licznych cyklów filmowych, w transgranicznym programie 21. edycji festiwalu znajdują się także wydarzenia towarzyszące, takie jak koncerty, spotkania literackie, wystawy i imprezy.

Cykl tematyczny „Female Perspectives“ z filmami, spotkaniami literackimi, koncertami i wystawą

Tegoroczny cykl Fokus pod tytułem „Female Perspectives“ zwraca szczególną uwagę na kobiece perspektywy, nie tylko na dużym ekranie. Oprócz szerokiej gamy filmów, w teatrze w Zittau będzie można zobaczyć „Wieczór dla Thomasa Brascha“. Marion Brasch zaprezentuje kolaż prac swojego brata. Thomas Brasch w 1978 roku opuścił NRD, udając się do Niemiec Zachodnich, w których również nie odnalazł swojego miejsca. W swoich wierszach, sztukach teatralnych i filmach konfrontuje się ze sprzecznościami społecznymi w bystry, mocny i oryginalny sposób, z pilnością, która jest bardziej aktualna niż kiedykolwiek. Programowi towarzyszyć będzie berlińska muzyk Masha Qrella, która w hołdzie dla Thomasa Brascha i na bazie jego wierszy opracowała piosenki w swoim typowym indie popowym brzmieniu dryfującym pomiędzy nową falą, elektroniką i post-rockiem.

 

 

Kolejnym wydarzeniem w ramach cyklu Fokus będzie koncert ukraińskiej raperki Alyony Alyony, który odbędzie się 18 maja w Kühlhaus Görlitz. Młoda przedszkolanka z małego miasteczka pod Kijowem stała się hip-hopową sensacją praktycznie z dnia na dzień w 2018 roku, po tym jak wypuściła swój debiutancki teledysk „Ribki“. Z szalonym flow i groove’em rapuje w swoim ojczystym języku bez zbędnych ozdobników i pompatyczności, a w swoich piosenkach opisuje bez upiększeń sytuację młodego pokolenia w jej rodzinnym kraju. W kawiarni kulturalnej Alte Bäckerei w Großhennersdorf będzie można obejrzeć wystawę „Buntowniczki – kobiety zmieniają świat“. Prezentuje ona kobiety z różnych epok z krajów niemieckojęzycznych, które – czy to sławne, czy mniej znane – zmieniły nasze społeczeństwo poprzez swoje życie i czyny.

21. Nyski Festiwal Filmowy rozpocznie się 14 maja w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w ZittauCeremonia wręczenia nagród odbędzie się 18 maja w Kühlhaus w Görlitz. Oprócz nagród za najlepszy film fabularny, dokumentalny i krótkometrażowy oraz dla faworytów publiczności, statuetki przyznane zostaną również za najlepszą kreację aktorską, najlepszy scenariusz i najlepszą scenografię. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda specjalna dla jednego filmu wybranego z całego programu festiwalu, którego tematyka poświęcona jest zrozumieniu różnic kulturowych i etnicznych różnych krajów lub istniejących w nich podobieństw.

Aktualne informacje o festiwalu znajdują się na stronie: neissefilmfestival.

Źródło: Kunstbauerkino e.V.

Loading

Reklama
Reklama