Przedstawiciele Zgorzelca na szczycie w Kijowie

Burmistrz Rafał Gronicz wraz z dwuosobową delegacją uczestniczył w Szczycie Miast i Regionów „Partnerstwo dla wiktorii”. Międzynarodowe wydarzenie zorganizowane z inicjatywy i pod patronatem Prezydenta Ukrainy Volodymyra Zelenskiego odbyło się w dniach 19 – 20 kwietnia w Kijowie. Wcześniej nasza delegacja odwiedziła Myrhorod, miasto partnerskie Zgorzelca.

You are currently viewing Przedstawiciele Zgorzelca na szczycie w Kijowie

Kijowski szczyt, na który zaproszono przedstawicieli miast i regionów partnerskich, które od wybuchu wojny z Rosją wspierają swoich ukraińskich partnerów, był poświęcony przede wszystkim przyszłej współpracy i odbudowie Ukrainy. Obok prezydenta Wołodymira Zełenskiego uczestniczyli w nim także: Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk, Premier Ukrainy Denys Szmyhal, Zastępca Przewodniczącego Kancelarii Prezydenta Ukrainy Oleksiy Kuleba, Przewodniczący Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Wśród zaproszonych byli Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, przedstawiciele Unii Europejskiej: Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Vasco Alves Cordeiro, Przewodniczący Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy Leendert Verbeek oraz delegacje wielu europejskich miast i regionów m.in. z Polski, Portugalii, Włoch, Niemiec, Francji, Czech, Austrii, Finlandii, Bułgarii i Rumunii.

Myrhorod

Wcześniej, 18 i 19 kwietnia, nasza delegacja odwiedziła Myrhorod, gdzie podczas spotkania z lokalnymi i regionalnymi władzami, organizacjami oraz przedstawicielami bułgarskiej Gornej Orjachowicy (miasto partnerskie) rozmawiano o wojnie, jej skutkach i odbudowie kraju po jej zakończeniu. Nasi ukraińscy partnerzy chcą przy okazji odbudowy zmodernizować swój kraj i region, dlatego zapraszają nas do współpracy. W Myrhorodzie i Krzemieńczuku, mieście obwodu połtawskiego, które najbardziej ucierpiało w wyniku rosyjskich ataków rakietowych, delegacje oddały hołd poległym i zabitym. Burmistrz Gronicz przekazał też kolejny agregat prądotwórczy, który delegacja przywiozła z sobą ze Zgorzelca. Odebrał też z rąk Przewodniczącego Administracji Wojskowej Regionu Połtawskiego, Dmytro Lunina dyplom podziękowanie dla miasta Zgorzelec:

 

 

„Po kilkudniowym, bardzo intensywnym, ale też pełnym wrażeń i emocji kilkudniowym pobycie w Ukrainie wracam do Zgorzelca, wioząc podziękowania dla naszego miasta. Podziękowania od Przewodniczącego Administracji Wojskowej Regionu Połtawskiego, Dmytro Lunina dla wszystkich mieszkańców Zgorzelca, za pomoc jaką przekazaliśmy i przekazujemy naszemu miastu partnerskiemu Myrhorodowi, jednemu z ważnych miast Połtawszczyzny. Dyplom, który załączam, choć imienny, jest po prostu dyplomem dla Zgorzelca, dla nas wszystkich. Podobnie jak pełne wdzięczności i serdeczności słowa za całą pomoc, podtrzymywanie na duchu, transporty z bardzo potrzebnymi darami i wszystko, co robimy w naszym mieście dla walczącej Ukrainy i jej mieszkańców, których bardzo wiele usłyszeliśmy podczas tej wizyty. Ja również dziękuję. Być reprezentantem takiej społeczności to powód do dumy.”

Źródło: zgorzelec.eu

Loading

Ten post ma jeden komentarz

  1. Max

    A może pan prezes zainteresuje się własnym podwórkiem a nie wycieczką na Ukrainie

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Reklama
Reklama