Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy

Obowiązująca mapa drogowa przewiduje coroczne podwyżki akcyzy: o 5 proc. na alkohol i o 10 proc. na papierosy. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny te podwyżki są niewystarczające.

You are currently viewing Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy

Leszczyna wyraziła swoje obawy dotyczące dostępności ekonomicznej alkoholu i papierosów w Polsce, twierdząc, że jest ona zbyt duża. — To jest domena ministra finansów — powiedziała Leszczyna w wywiadzie dla Tok FM.

Minister Zdrowia podkreśliła, że obecnie planowane podwyżki są zbyt niskie. — W mojej ocenie, to, co jest przewidziane w tej mapie jest niewystarczające, bo mamy takie analizy, które pokazują, że idąc tą drogą i tak ciągle będziemy najtańsi w Europie — powiedziała Leszczyna.

Leszczyna wyraziła również swoje zaniepokojenie wyrobami takimi jak papierosy elektroniczne, które według niej mają zbyt niskie stawki akcyzowe. Minister zdrowia wezwała do wprowadzenia dodatkowych opłat ekologicznych na jednorazowe papierosy, wskazując na ich negatywny wpływ na środowisko.

Od 2022 r. podwyższane są stawki akcyzy na alkohol, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy oraz nowatorskie wyroby tytoniowe. Przyjęta mapa drogowa przewiduje, że podatek akcyzowy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrośnie co roku o 5 proc., natomiast na papierosy, tytoń do palenia cygara, cygaretki oraz susz tytoniowy — o 10 proc.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama