PIEŃSK – Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji zaprasza

Zapraszamy 19 sierpnia (sobota – deptak przed EuRegioKom) o godzinie 13:00 na Święto Chleba’2023.

You are currently viewing PIEŃSK – Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji zaprasza

Święto Chleba to jeden z najstarszych dolnośląskich konkursów tradycji organizowany od 1986 roku, poświęcony ochronie dziedzictwa kulturowego przeniesionego przez powojennych osiedleńców na Dolny Śląsk.

Dawne tradycje związane z wypiekiem chleba prezentowane będą w konkursie przez wiejskie zespoły zajmujące się kultywowaniem autentycznych tradycji.

Prezentacjom ocenianym przez jury złożone z etnologów towarzyszyć będą wykonania ludowych pieśni związanych z czasem żniw i dożynek, a także następujących po nich wesel.

Na deptaku przed EuRegioKom będzie można posmakować wypieków i przysłuchać się pieśniom, które pokolenia Dolnoślązaków ocaliły przed zapomnieniem przez ponad siedem powojennych dekad.

 

 

Konkurs nawiązuje do zaleceń Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przypomni o skarbach tradycji zachowanych wśród mieszkańców wsi i małych miejscowości przeniesionych po 1945 roku z większości ziem II Rzeczypospolitej. Tworzą one ostoję kultury wspólnot lokalnych i stanowią o tożsamości współczesnych Dolnoślązaków.

Serdecznie zapraszamy

Źródło: EuRegioKom

Loading

Reklama
Reklama