OKNO na STRE!FEN 2023 – otwarcie festiwalu

OKNO na STRE!FEN 2023 – otwarcie festiwalu
4 maja 2023
Poprzednia strona

KulturaSpołeczeństwoWspółpraca z zagranicą
52
🔊 lektor
Przed nami cztery popołudnia i osiem artystycznych propozycji. Tradycyjnie już w ten właśnie sposób, pod hasłem OKNO, rozpoczyna się performerski festiwal STRE!FEN.

You are currently viewing OKNO na STRE!FEN 2023 – otwarcie festiwalu

Podczas dwóch pierwszych majowych weekendów (6/7 oraz 13/14 maja) działania na żywo, przygotowane przez artystki i artystów z Niemiec, Polski i Holandii, ożywią witryny nieczynnych na co dzień sklepów przy ulicy Berlińskiej.

TERMIN: 6-7 oraz 13-14 maja
START: każdego dnia od godziny 17:00
MIEJSCE: Berliner Straße 44, Görlitz

W pierwszy weekend w OKNIE zaprezentują się Yvette Teeuwen z Holandii, Sarah Schröter z Niemiec, Maria Bitka z Polski i Sebastian Hänel z Niemiec. Podczas kolejnego, w sklepowych witrynach pojawią się Monika Kąkolewska i Ju Drapejkowskx z Polski oraz Klara Schulz i Sascha Röhricht z Niemiec.

Już od ponad trzech lat stre!fen jest stałym, barwnym elementem przestrzeni publicznej i kulturalnej naszego polsko-niemieckiego Europa-Miasta. Po bardzo udanej zeszłorocznej edycji STRE!FEN e.V. ponownie zaprasza do udziału w programie różnorodnych wydarzeń związanych ze sztuką performance: działaniach na żywo, akcjach w przestrzeni publicznej, warsztatach i wystawach.

Pod hasłem „SOUNDs of stre!fen”, tegoroczne działania festiwalowe skupią się szczególnie na aspekcie dźwiękowym.

 

 

Performans to forma sztuki, która oznacza bezpośrednie, prezentowane na żywo, niejednoznaczne i ulotne obrazy – również w tym roku po obu stronach Nysy nie zabraknie momentów zaskoczenia.

Na początku lipca serię działań, prezentowanych po obu stronach Nysy we współpracy z festiwalem Via Thea, zaprezentują mieszkańcom artystki i artyści zaproszeni do  udziału w Międzynarodowym Tygodniu Artystów. Oprócz warsztatów dla szkół w Görlitz i Herrnhut, pod koniec sierpnia odbędzie się kolejna edycja PAS | Performance Art Studies z BBB Johannesem Deimlingiem, zakończona prezentacją realizacji przygotowanych przez uczestników. Działania stre!fen nie ograniczą się jednak tylko do Europa-Miasta, ale wpiszą się także w programy innych wydarzeń i festiwali w regionie, takich jak 1000 & Twoje Spojrzenie, Zittau33, Zukunftsvisionen czy Promeny Festival w Geoparku Ralsko (CZ).

Efekty wszystkich tych działań, w tym dokumentację foto i wideo oraz artefakty pozostałe po performansach, będzie można oglądać na wystawie podsumowującej, zaplanowanej na przełom września i października.

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu STRE!FEN są bezpłatne.

Dalsze szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej oraz kanałach w mediach społecznościowych Festiwalu: streifen-performanceart.de

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez następujące instytucje: Fundacja Kultury Wolnego Państwa Saksonii, Region Kultury Górnych Łużyc i Dolnego Śląska, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Miasto Görlitz.

Źródło: Festiwal STRE!FEN 2023

Loading

Reklama
Reklama