Obywatele Sri Lanki próbowali przedostać się do Niemiec. Zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy

18 maja funkcjonariusze Straży Granicznej ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie prowadzili w rejonie powiatu bolesławieckiego kontrolę drogową mającą na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji.

You are currently viewing Obywatele Sri Lanki próbowali przedostać się do Niemiec. Zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy

Na jednej z dróg prowadzących do granicy z Niemcami funkcjonariusze zatrzymali samochód osobowy marki Renault na polskich tablicach rejestracyjnych, którym kierował 35-letni Ukrainiec. Jak się okazało, udzielał on pomocy 4 migrantom w popełnieniu przestępstwa polegającego na niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej.

Przeprowadzona wobec cudzoziemców kontrola legalności pobytu wykazała, że nie posiadali oni przy sobie żadnych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Z oświadczeń zatrzymanych obcokrajowców wynikało, że są obywatelami Sri Lanki, a zatrzymany z nimi Ukrainiec miał ich dowieźć do granicy z Niemcami i wskazać tam dogodne miejsce do przekroczenia granicy. W związku z nielegalnym pobytem w Polsce cudzoziemców zatrzymano oraz wszczęto wobec wszystkich postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu. Do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski, cudzoziemcy postanowieniem Sądu Rejonowego w Zgorzelcu zostali umieszczeni w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

Natomiast przebywający legalnie w Polsce 35-letni Ukrainiec został zatrzymany za udzielenie pomocy 4 migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej. Obywatel Ukrainy przyznał się do zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do dobrowolnego poddania się karze 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby wynoszący 2 lata. Dodatkowo zasądzono cudzoziemcowi przepadek korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa.

Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Źródło: NOSG

Loading

Reklama
Reklama