Nikos Filaktos w Zgorzelcu

Muzyczna alchemia Nikosa Filaktosa

You are currently viewing Nikos Filaktos w Zgorzelcu

Dzieciństwo i lata licealne spędził w zgorzeleckim tyglu kulturowym; urodził się we Wrocławiu w 1950 roku, w rodzinie uchodźców wojennych z Grecji. Edukację szkolną rozpoczął w 1957 roku, w roku następnym trafił do Państwowego Ogniska Muzycznego, bo muzyka od najmłodszych lat była jego żywiołem. Pobierał lekcje gry na fortepianie pod kierunkiem profesor Wandy Łogusz. Następnie trafił do PSM II stopnia w Wałbrzychu (lata 1968-70), a wkrótce do Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, gdzie uczył się kompozycji pod okiem prof. Floriana Dąbrowskiego. Studia w klasie kompozycji ukończył w 1977 roku.

 

 

W czasie swej edukacji założył – razem z prof. dyrygentury chóralnej Stanisławem Kulczyńskim – Zespół Madrygalistów przy poznańskiej filharmonii. Komponować zaczął już w wieku 11 lat, a w roku 1973 w Poznaniu odbył się jego oficjalny debiut kompozytorski („Sonata” na fortepian z roku 1972). Od 1978 roku mieszka, tworzy i pracuje w Atenach. Wykłada teorię, prowadził chóry, w cyklu audycji radiowych m.in. propagował muzykę Karola Szymanowskiego. Jego kompozycje grane są na całym świecie. Nie zerwał jednak kontaktów z Polską, współpracuje z Akademiami Muzycznymi w Poznaniu i Krakowie. W swej aktualnej twórczości – jak sam mówi – próbuje łączyć muzykę tradycyjną ze współczesnymi środkami wyrazu.

Na zaproszenie Dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej Nikosa Rusketosa oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej Nikos Filaktos przyjeżdża do Zgorzelca. Spotkamy się w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej. To będzie kolejne ważne wydarzenie w naszym mieście, na którym nie może Was zabraknąć. Zapraszamy serdecznie.

19 lipca 2024 r. godz. 18:00 Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, ul. Parkowa 1 (sala widowiskowa)

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama