Mołdawianin już nie zarobi na przerzucie migrantów

Dziewięciu cudzoziemców, którzy zamierzali z terytorium Słowacji dostać się do Niemiec zatrzymali funkcjonariusze SG ze Zgorzelca. Pomocy nielegalnym migrantom udzielił zatrzymany wraz z nimi Mołdawianin.

You are currently viewing Mołdawianin już nie zarobi na przerzucie migrantów

W czwartek 3 sierpnia funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej ze Zgorzelca prowadząc kontrolę drogową w powiecie zgorzeleckim, na drodze prowadzącej do granicy z Niemcami, zatrzymali osobowego forda, którym kierował 24-letni Mołdawianin. Kierowca pomagał dziewięciu cudzoziemcom (8 Syryjczykom i Irakijczykowi) w przekroczeniu polsko-niemieckiej granicy wbrew przepisom. Z oświadczeń cudzoziemców wynikało, że kierowca forda miał ich doprowadzić bezpośrednio do granicy i obserwować przejście do Niemiec.

Jak się okazało, Syryjczycy oraz Irakijczyk nie posiadali żadnych dokumentów potwierdzających tożsamość oraz legalność pobytu w Polsce. Cudzoziemców zatrzymano za przekroczenie wbrew przepisom granicy ze Słowacji do Polski oraz usiłowanie przekroczenia bez wymaganych dokumentów polsko-niemieckiej granicy. Wobec migrantów zostaną wydane decyzje zobowiązujące do ich powrotu. Do czasu wydania tych decyzji, Syryjczycy zostali objęci dozorem Straży Granicznej, natomiast Irakijczyk został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

 

 

Natomiast 24-letni obywatel Mołdawii został zatrzymany za udzielenie pomocy migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy. Przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał karze roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na trzy lata próby. Niezależnie od tego, kierowca został ukarany mandatem karnym w kwocie 1500 złotych za przewożenie większej ilości osób, ponad liczbę osób dopuszczoną w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Dodatkowo Mołdawianin otrzymał decyzję o zobowiązaniu do powrotu i do czasu opuszczenia Polski zostanie umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

W związku z zatrzymaniem Mołdawianina do Placówki SG w Zgorzelcu zgłosiła się żona zatrzymanego – 25-letnia obywatelka Mołdawii, którą funkcjonariusze rutynowo sprawdzili w systemach informatycznych Straży Granicznej. Ku zdziwieniu funkcjonariuszy, kobieta figurowała w systemach jako osoba której należy odmówić wjazdu i pobytu na terytorium państw członkowskich UE. W konsekwencji wobec młodej Mołdawianki wydano decyzję o zobowiązaniu do powrotu w ciągu najbliższych 10 dni oraz orzeczono roczny zakaz ponownego wjazdu na terytorium państw Schengen.

por. SG Paweł Biskupik
p. o. rzecznika prasowego Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama