Migrena – jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Silne bóle głowy, światłowstręt, zawroty głowy, a nawet nudności i wymioty – jeśli połączenie tych objawów jest Ci znajome, prawdopodobnie cierpisz na migrenę. Popularne leki przeciwbólowe mogą w takim przypadku okazać się niewystarczające. Kiedy należy udać się do lekarza z migreną? Jakie leczenie może on zalecić? W tym artykule szerzej omawiamy ten temat!

You are currently viewing Migrena – jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Nie każdy wie o tym, że migrenę można leczyć – zarówno farmakologicznie, jak i poprzez zmianę stylu życia czy leczenie niefarmakologiczne. Nawet jeśli ataków migreny nie uda się wyeliminować całkowicie, można znacząco ograniczyć częstotliwość ich występowania. Sprawdź, jak rozpoznać i leczyć migrenę, aby poprawić jakość swojego życia!

Leczenie migreny – konsultacje lekarskie online

Z migreną możesz udać się do lekarza w gabinecie stacjonarnym lub skorzystać z o wiele szybszej i wygodniejszej opcji, jaką są konsultacje lekarskie online. To rosnące w popularność rozwiązanie, dzięki któremu możesz skorzystać z konsultacji z lekarzem poprzez swój telefon lub komputer. Lekarz po przeprowadzeniu obszernego wywiadu może wystawić Ci skierowanie na dalsze badania, na przykład badanie neurologiczne, a także wystawić e-receptę na lek, który pomoże zminimalizować objawy migreny. Na konsultację lekarską online należy się zdecydować wtedy, gdy zwykłe leki przeciwbólowe nie radzą sobie z migreną.

Migrena: leki, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Jest wiele obszernych kwestii dotyczących dolegliwości, jaką jest migrena: leki, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie – to wszystko należy wziąć pod uwagę, rozpatrując konkretny przypadek. Przyczyny migreny wciąż nie są do końca naukowo zbadane, jednak na występowanie tej dolegliwości z pewnością może mieć wpływ genetyka, a także czynniki środowiskowe, zmiany hormonalne czy stres i silne emocje.

Również objawy migreny mogą się znacząco różnić w zależności od przypadku. Niektóre osoby odczuwają tylko silny ból głowy, inne dodatkowo mają nudności, zawroty głowy, światłowstręt, zaburzenia widzenia czy zaburzenia snu i apetytu. W przypadku migreny z aurą mogą pojawić się nawet zaburzenia mowy czy braki koncentracji oraz zaburzenia czucia kończyn.

Leczenie migreny

Diagnostyka zlecona przez lekarza powinna być dostosowana do objawów i historii choroby konkretnego pacjenta. Jak już wspomnieliśmy powyżej, leczenie migreny obejmuje nie tylko dobór odpowiednich leków. Oprócz tego warto zadbać o poprawę stylu życia – regularny sen, zdrową dietę, codzienną aktywność fizyczną i unikanie stresu. Jeśli jednak ataki mimo wszystko się powtarzają, lekarz podczas konsultacji online może zalecić terapię profilaktyczną, która farmakologicznie pomaga zmniejszyć ich częstotliwość. Do leków migrenowych należą głównie tryptany, beta-blokery, a także niektóre leki kardiologiczne czy przeciwdepresyjne.

Leczenie migreny nie musi być oparte wyłącznie na lekach. Zauważono także korzystny wpływ niektórych ziół czy zimnych okładów w łagodzeniu objawów tej dolegliwości.

Loading

Reklama
Reklama