Międzynarodowe Dni Messiaena “Przemierzając chaos”

W niedzielę 15.01.2023 r. na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stalag VIII A miała miejsce inauguracja podsumowująca festiwal Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec. W ramach festiwalu obyło się 5 koncertów, liczne panele dyskusyjne, rozmowy z artystami i artystkami, oprowadzania, przemówienie inauguracyjne, wystawa, spacer filozoficzno-spirytualny. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Katedrze św. Jakuba w Görlitz. Zwieńczeniem projektu […]

You are currently viewing Międzynarodowe Dni Messiaena “Przemierzając chaos”

W niedzielę 15.01.2023 r. na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stalag VIII A miała miejsce inauguracja podsumowująca festiwal Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec. W ramach festiwalu obyło się 5 koncertów, liczne panele dyskusyjne, rozmowy z artystami i artystkami, oprowadzania, przemówienie inauguracyjne, wystawa, spacer filozoficzno-spirytualny.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Katedrze św. Jakuba w Görlitz. Zwieńczeniem projektu był koncert “Kwartet na koniec czasu” (O. Messiaen) “Quatuor pour l’Aurore des Temps” (C. van Lunen), w którym udział wziął Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński oraz Starosta Görlitz Stephan Meyer. Koncert zakończył się gorącymi owacjami na stojąco, podziękowaniami oraz zachwytami publiczności.

Kwartet na koniec czasu to jeden z najwybitniejszych dzieł muzyki kameralnej XX wieku. „Quatour pour la Fin du Temps” odbył się 15 stycznia 1941 roku w niemieckim obozie jenieckim Stalag VIII A. Utwór wykonał Olivier Messiaen, Henri Akoka, Etienne Pasquier oraz Jean Le Boulaire . Dzieło zostało skomponowane przez Messiaen w czasie jego niewoli w Stalagu VIII A.

Źródło: powiatzgorzelecki.pl

Loading

Reklama
Reklama