Międzynarodowa wymiana młodzieży WORCATION zmienia się w YOUNION

Międzynarodowa wymiana młodzieży WORCATION od tego roku będzie odbywać się pod nową nazwą: YOUNION. Nowa nazwa łączy słowa „YOU” i „Union” i symbolizuje ideę Unii Europejskiej i demokrację. YOUNION podkreśla znaczenie różnorodności, ale także jednostki we wspólnocie – każda osoba jest unikatem i każda jest równa przed prawem. Bez wielu jednostek wspólnota nie może istnieć!

You are currently viewing Międzynarodowa wymiana młodzieży WORCATION zmienia się w YOUNION

YOUNION: Kreatywna i międzynarodowa praca w historycznym miejscu

YOUNION to kreatywna i międzynarodowa współpraca oraz edukacja historyczno – polityczna w polsko-niemieckim miejscu pamięci Stalag VIII A. Każdego lata młode osoby spotykają się w europejskim mieście Görlitz-Zgorzelec, aby doświadczyć historii z pierwszej ręki w miejscu, które przez dziesięciolecia było prawie zapomniane: byłym niemieckim obozie jenieckim Stalag VIII A Görlitz. W ramach różnych warsztatów młodzi Europejczycy będą zgłębiać wiedzę na temat narodowego socjalizmu i systemu obozów jenieckich – w szczególności o ofiarach obozu jenieckiego Stalag VIII A, osobach, które były więzione w obozie w latach 1939-1945 w nieludzkich warunkach i wykorzystywane do pracy przymusowej. Szacuje się, że spośród około 120 000 jeńców wojennych zarejestrowanych w obozie, około 10 000 zmarło w wyniku nędznych warunków panujących w Stalagu VIII A.

Różnorodność w pamięci

Od 20 lipca do 3 sierpnia 2024 r. około 30 młodych Europejczyków i Europejek spędzi razem 15 dni w Görlitz-Zgorzelcu. Podczas tego dwutygodniowego spotkania w czasie wakacji, uczestnicy i uczestniczki będą miały okazję poznać młodzież z innych kultur, wymienić się doświadczeniami na temat sytuacji politycznej w swoich krajach i zastanowić się nad wspólną przyszłością w Europie. Nawiążą nowe przyjaźnie, będą ćwiczyć zaufanie i tolerancję wobec innych oraz pracować w zespole. Temat „Różnorodność w pamięci” zapewni ramy dla różnych punktów programu na wielu poziomach. Celem jest na przykład zapewnienie większej przejrzystości w zakresie narodowości jeńców wojennych w Stalagu VIII A, a jednocześnie podkreślenie różnorodności form upamiętniania.

Uczestnicy i uczestniczki

Do udziału zaproszono młodzież w wieku od 16 do 26 lat z Niemiec, Polski, Włoch i Ukrainy. Będą oni wspólnie pracować podczas warsztatów archeologicznych, warsztatów audio i warsztatów artystycznych, a następnie zaprezentują wyniki swojej pracy publiczności.

 

 

Wydarzenie zwieńczające projekt

W dniu 2 sierpnia 2024 r. uczestnicy i uczestniczki zaprezentują wyniki swojej dwutygodniowej pracy podczas warsztatów na wydarzeniu otwartym dla publiczności i przed zaproszonymi gośćmi ze świata polityki, społeczeństwa i kultury. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 2 sierpnia 2024 r. o godz. 12.00 pod pomnikiem ofiar Stalagu VIII A i oprócz prezentacji, wydarzenie upamiętniające obejmie również przemówienia, ceremonię składania wieńców i kwiatów oraz wspólną minutę ciszy. Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.

Kontakt

Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy na naszą stronę internetową mmm-younion.eu lub kontakt z nami bezpośrednio pod adresem info@mmm-younion.eu.

Źródło: Meetingpoint Memory Messiaen e.V.

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama