Ta integracyjna impreza organizowana jest w szkole w Porajowie od lat. W tym roku była to już 11. edycja. Jej współorganizatorami były Rady Rodziców Przedszkola i Szkoły oraz Stowarzyszenie Jan III i Dzieci. Nad Festiwalem patronat honorowy objął Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz.
Cała społeczność mogła skorzystać z przygotowanych przez nauczycieli i pracowników szkoły atrakcji. Na wszystkich czekały stanowiska naukowe, doświadczenia chemiczne i fizyczne, konkurencje sportowe, a także animacje i pokazy. Przeprowadzono konkurs plastyczny pod patronatem firmy BIURO INFO ze Zgorzelca, pod tytułem „Majówka – zabawa – nauka”, który w kategorii klas 1-4 wygrała klasa 4a, a w kategorii klas 5-8, klasa 8a. Podsumowano również projekt „Bezpieczny Dolnoślązak”, który realizowała szkoła. W Majówce uczestniczyli zatem przedstawiciele wszystkich służb zaangażowanych w realizację projektu na terenie szkoły, m.in. policja, straż pożarna, KRUS.
Niejeden maluch wyszedł z pomalowana twarzą, własnoręcznie zrobioną bransoletką, ozdobioną przez siebie figurką z gipsu.
Prawdziwą atrakcją był inaugurujący imprezę przemarsz ulicami Porajowa, poprowadzony przez króla Jana III Sobieskiego i królową Marysieńkę oraz szkolne Mażoretki przy akompaniamencie orkiestry KWB Turów. Wielką przyjemność sprawiła również cała społeczność szkolna w tańcu integracyjnym. Dźwięki „Waka waka” i „Jerusalema” zachęciły zaproszonych gości i rodziców. Na parkiecie pojawił się m.in. pan burmistrz Wojciech Dobrołowicz i pani burmistrz Aleksandra Ratajczak.
Dla zainteresowanych otwarty był wóz strażacki i policyjny, można było oznakować swój rower oraz skorzystać z przejażdżki autem off-road. Najmłodsi szaleli z animacjami Ekipy Gabarki.
Swoje stanowiska, ukierunkowane na profilaktykę i wychowanie miały zaprzyjaźnione z placówką stowarzyszenia i instytucje: Bogatyńskie Amazonki, Złoty Czepek, sanepid, Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz Biblioteka Publiczna. Można było zmierzyć cukier, ciśnienie krwi, zbadać piersi, a także posegregować śmieci. Olbrzymią furorę zrobiły narkogogle i alkogogle, czyli symulatory zachowania po zażyciu narkotyków i alkoholu.
Przez cały czas królowała dobra zabawa, smaczne jedzenie przygotowane przez Stowarzyszenie „Kobiety Trójstyku”, Radę Rodziców, Stowarzyszenie „Jan III Dzieci” oraz świetna atmosfera.
Kulminacyjnym punktem imprezy było losowanie nagród wśród uczniów i przedszkolaków, zasponsorowanych przez pana burmistrza Wojciecha Dobrołowicza oraz Radę Rodziców.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za dobre serce, zabawę i wyśmienitą atmosferę i już zapraszają za rok.